Pozor na nebezpečné výrobky z druhé ruky

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 22.11.2019   

Závadné a nebezpečné výrobky, které byly staženy z trhu, se mohou zejména na internetu objevit v prodeji z druhé ruky. Jak se jim vyhnout?

Na internetových prodejních platformách, jako jsou Facebook Marketplace či americký Craigslist, se nabízí použité zboží, které bylo úřady staženo z obchodů. Na nelibý fakt upozornila to americká spotřebitelská organizace Consumer Reports. Důvody úředních rozhodnutí jsou vždy spojeny s ohrožením zdraví nebo osobní bezpečnosti. Prodejce může mít dobrou zkušenost a nemusí si být vědom, že doporučuje nebezpečnou věc. Například kojenecké lehátko nebo nestabilní skříň či komoda však mohou ohrozit zdraví nového majitele.

Zákaz prodeje konkrétního výrobku se ovšem nevztahuje pouze na obchody, nýbrž také na prodej z druhé ruky. Pokud si problém neuvědomí uživatel, měl by o něm vědět provozovatel secondhandového webu. Stránky specializované na prodej použitého zboží na zákaz obchodování se závadným zbožím obvykle upozorňují ve svých obchodních podmínkách. Zdá se však, že to nestačí. „Měly by sledovat informace úřadů a aktivně blokovat prodej staženého zboží. Přeprodejní platformy mají odpovědnost vůči všem svým klientům,“ říká odborník na uživatelskou bezpečnost Consumer Reports William Wallace.

Facebook ani Craigslist na výtky spotřebitelské organizace nereagovaly. Kanadský Kijiji a eBay odpověděly, že mají vlastní metody prevence a odhalování nežádoucích produktů na svých webech. Například eBay spolupracuje s příslušnými kontrolními úřady a s výrobci, používá upravené filtry a má zvláštní tým, který brání prodeji nebezpečných artiklů. Pokud dojde k pozdnímu odhalení, eBay kontaktuje prodávajícího a vyžaduje spolupráci při vyhledání zákazníka.

Každý návštěvník internetových stránek může problém jednoduše nahlásit. Podobnou politiku má i Kijiji. Americký úřad pro bezpečnost výrobků (CPSC) také sleduje prodejce i přeprodejní internetové portály a v případě problému kontaktuje provozovatele. Některé firmy informují o svých problematických výrobcích přímo přeprodejní platformy.

Ani tato opatření nejsou dostačující. Když uživatel neuvede plný název výrobku, bezpečnostní filtr ani cílené vyhledávání jej nezachytí. Filtry by měly být podrobnější a síto kontroly hustší. Možnost označovat produkty stažené z trhu musí mít i uživatelé, což zdaleka například na Facebook Marketplace není samozřejmostí.

Pomoc v tomto směru nabízejí podnikavci, kteří stažené výrobky vyhledávají a skupují, aby je pak vrátili výrobci a inkasovali za ně původní prodejní cenu. Například IKEA se brání těmto aktivitám tak, že nepřijímá zpět větší počet výrobků bez dokladu o koupi.

Jak se vyhnout nebezpečnému výrobku z druhé ruky

Vždy se prodejce zeptejte na značku, model, šarži a datum výroby. Tyto informace můžete získat rovněž prohlídkou výrobku nebo nahlédnutím do návodu k použití. Podle nich lze na stránkách https://www.dtest.cz/nebezpecne-vyrobky ověřit, zda zboží není na seznamu nebezpečných produktů.

V obchodech, kde se zboží z druhé ruky prodává, se informujte, zda kontrolují nezávadnost artiklů podle informací České obchodní inspekce, evropské databáze RAPEX nebo dTestu. Buďte zvláště opatrní při výběru dětského zboží. Odhalíte-li nebezpečný výrobek na internetu, na stánku nebo v obchodě, informujte o tom prodejce. Chcete-li něco prodat, zkontrolujte seznamy nebezpečného zboží. Pokud na nich váš výrobek je, neprodávejte a nedarujte jej.

Přihlásit