Bambusové vlákno je unikát. Musí se ale dobře zpracovat

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 18.11.2019   

Bambusové vlákno má nezastupitelné ekonomické, uživatelské a ekologické vlastnosti. Jde o materiál vhodný k použití v mnoha oblastech života. Záleží ale na způsobu úpravy – přidání dalších látek může vlastnosti bambusu utlumovat.

Bambus není pouze rychle rostoucí tráva s dřevnatými stébly v exotické cizině, sloužící jako potrava pro pandy. Existuje mnoho druhů a vyrábějí se z něj bambusová vlákna, se kterými se dnes běžně setkáváme ve svém životě.

V textilním průmyslu se bambus používá z několika důvodů. Ve srovnání s ostatními textilními surovinami je šetrnější k životního prostředí. Daří se mu skoro všude na světě a nepotřebuje k růstu lidskou podporu. Roste sám a rychle, bez hnojiv či pesticidů. Náklady na pěstování jsou proto minimální a výnos dosahuje desetinásobku výnosu z bavlny. Lze jej zpracovat s minimálním použitím chemických látek a v některých úpravách se po použití zcela rozloží v přírodě.

Bambusová vlákna se vyrábějí z drcených bambusových stonků. Jsou načechraná a lehká a připomínají bavlnu. Mají hladký povrch a v průřezu jsou zcela kulatá, měkkostí se vyrovnají hedvábí nebo kašmíru. Jsou univerzální a používají se samostatně nebo ve směsích s bavlnou, lnem, hedvábím nebo syntetickými látkami. Vyrobené textilie bývají velmi odolné.

Bambusová tkanina do značné míry zachovává vlastnosti samotné rostliny – je kvalitní, lehká a trvanlivá. Snadno se udržuje a díky své měkkosti se příjemně nosí. „Dýchá“ a udržuje tělo při pocení v suchu, až čtyřikrát lépe než bavlna absorbuje vlhkost a uvolňuje ji, aby se odpařila. Mikroskopické póry bambusových vláken zajišťují rovněž dobrou tepelnou izolaci, proto nás na pohled lehké bambusové oblečení v zimě hřeje a v létě chladí.

Bambusová látka je tenčí, měkčí a prodyšnější než bavlna. Při praní se nesrazí, snáze se udržuje a méně se mačká. Ničí bakterie, zabraňuje jejich množení a neutralizuje nepříjemný zápach. Nemusí být zvláště ošetřována a nehrozí jí plísně. Japonské testy ukázaly, že antibakteriální schopnosti bambusových vláken neklesají ani po opakovaném praní. I po 50 pracích cyklech látka zničila 70 % bakterií za den. Bambusové vlákno neošetřené chemickými přípravky nevyvolává alergie. Kvůli svým kvalitám se používá při výrobě zdravotnického materiálu, roušek a oděvů pro zdravotnický personál. Oblečení z bambusu údajně mírní dokonce negativní účinek slunečných paprsků, protože působí jako UV filtr.

Mnohé výrobky z bambusového vlákna však obsahují další látky, které tak dokonalé nejsou. Již jsme vás varovali například před použitím bambusových kelímků, které jsou podle testů neekologické a zdraví škodlivé. 

Přihlásit