Nové ekotesty automobilů

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2019

Iniciativa Green NCAP, se kterou spolupracuje i časopis dTest, představila nové výsledky ekologických zkoušek tří automobilů – Fiatu Panda, Seatu Arona a Škody Octavia. Mladoboleslavská automobilka nezklamala, ani nezazářila.

Letos na jaře byl spuštěn program Green NCAP. Cílem této nezávislé iniciativy je zkoumat zátěž automobilů na životní prostředí. Kladná hodnocení získávají automobily, které do ovzduší nevypouští škodlivé emise a zároveň mají vysokou energetickou účinnost (spotřebu pohonných hmot nebo elektřiny). Hodnocení má jinou podobu, než na jakou jste zvyklí z našich běžných testů. Po vzoru bezpečnostních zkoušek Euro NCAP dostává každé auto hvězdičkové ohodnocení (od nuly do pěti). Hvězdy jsou udělovány na základě výsledků dvou skupin zkoušek – indexu čistoty vzduchu a indexu energetické účinnosti.

Zkoušky probíhají v laboratoři i na silnicích a jsou postaveny tak, aby bylo možné vzájemně srovnávat automobily s různým typem pohonu – benzínové, dieselové, na plyn, elektrické i hybridní. Laboratorní zkoušky probíhají na dynamometru, který umí simulovat různé typy jízd – se studeným motorem, zahřátým motorem, jízdu v ekorežimu i sportovním režimu a také jízdu na dálnici. Měřeny jsou základní typy škodlivin – nespálené uhlovodíky, oxid uhelnatý, oxidy dusíku a pevné částice. Silniční testy využívají výrazně zpřísněnou variantu nejnovějších homologačních zkoušek.

Panda se zlepšila

Malý automobil Fiat Panda jsme publikovali již v srpnu. Tehdy šlo o variantu s benzínovým motorem homologovanou podle normy Euro 6b. Výsledky byly tristní, za emise italská Panda nezískala ani bod, po stránce spotřeby byla průměrná. Tentokrát se pracovníci laboratoře zaměřili na novější verzi, homologovanou podle aktuální normy Euro 6d-temp. Zkoušený vůz nejezdí pouze na benzín, ale kombinaci benzínu a plynu. Disponuje nádrží na 15 kg plynu, nádrž na benzín pojme 35 litrů. V době, kdy vůz jezdil pouze na plyn, byl objem emisí vcelku dobře regulován. Po přepnutí na benzín se emise při jízdě se studeným motorem zvedly takřka dvacetinásobně. Zejména emise nespálených uhlovodíků při jízdě na dálnici byly vyhodnoceny jako nevyhovující. V důsledku toho za index čistoty vzduchu Panda získala průměrných pět bodů z deseti. Rovněž po stránce spotřeby nešlo o nic světoborného – 4,9 bodů z 10.

Pracovníci z iniciativy Green NCAP k Pandě dodali, že Fiat jako by zapomněl na omezený objem palivových nádrží. Po stránce ekologie se zaměřil na plynový pohon, v praxi však budete využívat oba typy paliv.

Octavia ve středu pole

První zářez automobilky Škoda v testech Green NCAP si zapsala třetí generace modelu Škoda Octavia. Do testu byla zařazena verze s dieselovou motorizací 2.0 TDi DSG. Vůz je vybaven recirkulací výfukových plynů, selektivní katalytickou redukcí a filtrem pevných částic. Díky tomu jsou emise oxidu uhelnatého, nespálených uhlovodíků i pevných částic na velmi dobré úrovni.

Zklamáním byl únik oxidů dusíku. Za jízdu v ekorežimu, sportovním režimu a se zahřátým motorem jsme udělili přijatelnou známku, test se studeným motorem dopadl průměrně, jízda na dálnici pak byla nevyhovující. V důsledku toho Octavia za index čistoty vzduchu dostala mírně nadprůměrných 6,7 bodů z 10.

Průměrná spotřeba nafty činila 5,5 l/100 km. Nejvyšší naměřená spotřeba se vyšplhala na 6,6 l. Tyto hodnoty odpovídají 5,7 bodům z 10 za energetickou účinnost. Hodnocení obou indexů pak dohromady dává celkový verdikt – tři hvězdy z pěti možných.

Seat se čtyřmi hvězdami

Nejlépe z nové várky dopadl benzínový Seat Arona. Obdržel úctyhodných 9,8 bodů za čistotu vzduchu. Absolutní hodnocení mu uniklo kvůli průměrným emisím oxidu uhelnatého a přijatelným únikům pevných částic při jízdě na dálnici. Za spotřebu si Seat vyjel ve většině scénářů přijatelné hodnocení. Průměrná spotřeba se pohybovala kolem 5,9 l/100 km.


Přihlásit