Test napařovacích žehliček 2019

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2019

Módní trendy se mění, bitva s pomačkaným prádlem trvá. Do boje s nežádoucími sklady a špatně přístupnými záhyby se již po staletí vyzbrojujeme žehličkou. Nakolik je však v praxi její pomoc účinná? Jako odpověď vám můžou posloužit výsledky našeho aktuálního testu 16 napařovacích modelů. Pár z nich vyžehlí prádlo dobře, většina pak alespoň uspokojivě. Ty z konce tabulky zaostávají především v množství vytvořené páry nebo snadno podléhají zanesení vodním kamenem.

Výsledky parních generátorů

V článku přinášíme podrobné informace k aktuálnímu testu 16 napařovacích žehliček. Na webu navíc publikujeme výsledky 11 parních generátorů – seznam výrobků a jejich hodnocení najdete pod článkem. Testování probíhalo podle stejného testovacího programu pouze s lehce pozměněnými hodnotícími váhami.

Ačkoliv někteří z nás v současnosti spoléhají spíš na sušičku či nemačkavý prací program a dobře vyvěšené prádlo, žehličky stále patří ke stálicím mezi pomocníky v domácnosti. Aktuálně tak na trhu najdeme velké množství zástupců jednotlivých značek i různých designových provedení. K běžnému vybavení dnes patří nastavitelný termostat nebo napařování a kropení vodní tryskou.

Někdo při výběru upřednostňuje konkrétní značku, jiný barvu či množství nabízených funkcí. Ať už spadáte do té či oné kategorie, asi se shodneme, že by žehlička měla především dobře žehlit. V laboratoři jsme proto modely podrobili zkoušce žehlení na třech typech pomačkané látky. Možná vás to překvapí, ale ne pro každou žehličku to byla procházka růžovým sadem.

Naší pozornosti neušlo ani to, jak intenzivně jednotlivé žehličky napařují. Ptáte se proč? Pára se totiž podílí na změkčení prádla, které se následně snáze žehlí. Pokud tedy přístroj vytvořil obrazně řečeno mračna páry, hodnotili jsme ho lépe než model, který vykuckal páry pomálu. I v tomto ohledu jsme odhalili propastné rozdíly. Některé modely sice funěly statečně, ty z druhé půlky tabulky však při nastavení střední teploty nenapařovaly téměř vůbec.

Máte doma žehličku, která často místo napařování „vychrchlává“ vodu nebo nerovnoměrně hřeje? Abychom u testovaných kousků ověřili, že vás s nimi v budoucnu podobný nouzový scénář nečeká, podrobili jsme je dlouhodobému zátěžovému testu. Zkouška probíhala přesně 252 hodin a simulovala běžné dvouleté používání.

Další žehličky na webu

V naší webové databázi na www.dtest.cz/zehlicky naleznete výsledky 144 dříve otestovaných modelů (výsledky jsou dostupné pro předplatitele). V loňském roce došlo k úpravám v testovacím programu – výsledky dříve otestovaných žehliček proto nejsou s těmi aktuálně publikovanými plně srovnatelné.

Přístroje během ní byly uchyceny do speciálních ramen a absolvovaly velké množství žehlicích i napařovacích cyklů. Některé modely se porvaly se zkouškou se ctí, ostatní však měly problém s rovnoměrným napařováním. Pár propadlíků zkoušku odolnosti vůbec nedokončilo, buď u nich přestala hřát žehlicí plocha, nebo u nich produkce páry – kvůli zanesení vodním kamenem – klesla pod stanovený limit. Jeden výrobek při zkoušce dokonce zcela zkratoval a vyhodil pojistky.

Na závěr jsme potom pročetli návody, vyzkoušeli, kolik úsilí je třeba k doplňování vody, jak snadno se žehličky nastavují nebo jestli se s nimi dobře manipuluje a nehrozí vám při jejich používání riziko popálení. V některých případech jsme narazili na příliš malá a nečitelná písmena v návodu, špatně viditelnou rysku označující maximální možný objem vody, nevhodné umístění tlačítek a jejich komplikované stisknutí nebo špatně uchopitelné madlo.


napařovací žehličky (porovnat)

parní generátory (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Žehličky a parní generátory (114 výrobků)
poslední aktualizace: 30.3.2023


Přihlásit