Test meruňkových zavařenin 2019

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2019

S meruňkami je to těžké. Jeden rok je jich moc, další skoro žádné. Letošní sezóna se leckde nepovedla. Všem, kteří se nemohli předzásobit domácím meruňkovým džemem, můžeme alespoň prozradit, jak kvalitní jsou ty kupované. Do laboratoře jsme poslali 18 meruňkových zavařenin. Měřili jsme obsah ovoce, cukru a také se ochutnávalo. Většina obstála, ale našli jsme i jednoho propadlíka.

Ne každý měl letos možnost předzásobit se džemem vlastní produkce. Pro ty, kdo musejí spoléhat na kupovanou produkci, přinášíme test meruňkových zavařenin. Slovo zavařenina je zde na místě, protože jsme netestovali jen meruňkové džemy a extra džemy, ale také ovocné pomazánky, které se džemům podobaly. Výběr vzorků měl jediné kritérium: musely obsahovat pouze meruňky a žádné jiné ovoce. V laboratoři se sešlo osmnáct meruňkových zavařenin a všechny prošly stejnými zkouškami. Měřili jsme obsah ovoce, rozpustné sušiny, cukrů a nechyběla ani ochutnávka.

Pokud jde o množství ovoce, jednotlivé kategorie se mezi sebou výrazně liší. Podle našich výsledků v testu vedle sebe stály výrobky s 31 %, ale také 72 % ovoce. Naštěstí informace o ovocném podílu na etiketách nechybí, takže zákazník má podle čeho vybírat. Ověřili jsme, zda jsou deklarace pravdivé. Většina byla v pořádku, ovšem narazili jsme i na jeden klamavý obal, který sliboval víc ovoce, než kolik výrobek obsahoval.

Do výsledků ochutnávky trochu promluvily české představy o tom, jak by měla meruňková zavařenina vypadat. Doplatily na ně zejména z našeho pohledu netypické zahraniční výrobky, u kterých hodnotitelům vadila například nezvyklá konzistence, či příliš sladká chuť.


Testované výrobky - meruňkové zavařeniny (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Meruňkové zavařeniny (18 výrobků)
poslední aktualizace: 31.10.2019


Přihlásit