Test ledových čajů odhalil spoustu cukru a kofeinu

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 9.10.2019   

Balené ledové čaje jsou přeslazené a mohou obsahovat až polovinu doporučené denní dávky kofeinu, ukázal rakouský test. Některé obsahují šest i více kostek cukru v půllitrovém balení.

Spotřebitelská organizace VKI zkoumala na žádost štýrské pobočky rakouské komory zastupující zaměstnanceobsah cukru a kofeinu v 20 vzorcích ledového čaje. Srovnala také jejich složení a cenu. Množství kofeinu se pohybovalo mezi 26,9–199 mg/l. Například půllitrová lahev Club-Mate Ice Tea se svými 99,5 mg kofeinu pokryje čtvrtinu maximální doporučené denní dávky. Jde o hodnotu, která má blízko k některým energetickým nápojům.

Výrobci sladí ledové čaje různými druhy cukru, šťávami, ovocnými koncentráty nebo sladidly. Vzorky obsahovaly v průměru 5 g cukru na 100 ml nápoje, tedy okolo 25 g na běžnou půllitrovou lahev. Jedna kostka cukru pro představu váží mezi 4 a 5 gramy. Nejsladší byly AriZona Green Tea Pomegranate (8,2 g/100 ml) a ledový čaj značky Clever Ice Tea s příchutí broskve (7,5 g/100 ml). AriZona tak v jedné lahvi obsahuje až deset kostek cukru.

Předmětem testu byly běžně dostupné produkty s oblíbenými příchutěmi. Všechny byly vyrobeny na základě maté, černého, zeleného či bílého čaje. Stejně jako v testech dTestu se nakupovalo v běžné obchodní síti. Nejlevnější byl ledový čaj značek Clever a Wake Up (40 centů za litr), nejdražší All I Need Green Tea (6 eur za litr).

Výživová specialistka VKI Birgit Beck vzhledem k vysokému množství cukru i kofeinu ledové čaje nedoporučuje podávat dětem.

Přihlásit