Jak vybrat krém na ruce

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 24.9.2019

Asi každý z nás někdy použil krém na ruce. Saháme po něm nejčastěji proto, abychom pokožce dodali potřebnou hydrataci a zamezili tak jejímu případnému vysychání či popraskání. Podle čeho ale krémy na ruce vybírat – čím se řídit a čemu se raději vyhnout?

Krémy na ruce se řadí mezi běžný kosmetický artikl, pořídíme je snadno v hypermarketech, drogériích nebo lékárnách. Dostupných značek jsou na našem trhu desítky, v dobré víře často sáhneme po přípravku z vyšší cenové třídy. Výsledky našich testů ale opakovaně ukazují, že ani dražší či lékárenský produkt nemusí být vždy stoprocentní zárukou kvality.

Hydratace a správné fungování kožní bariéry

Není novinkou, že lidský organismus nedokáže fungovat bez vody. Stejně tak to platí pro pokožku rukou – pokud jí nemá dostatek, dochází k jejímu poškození (vysychání nebo popraskání). Krém na ruce by měl v ideálním případě dokázat pokožku hydratovat a zároveň snižovat průchodnost kožní bariéry. Tu si můžeme představit jako vozovou hradbu našeho těla. Pokud funguje správně, dokáže zabránit proniknutí externích negativních vlivů. Zároveň pomáhá v pokožce zadržet dostatek vody.

Z pohledu spotřebitele dost dobře nejde kvalitu a účinnost krému rozeznat pouhým okem. Nejlépe proto v tomto ohledu uděláte, pokud se budete řídit výsledky našeho testu.

Kolik lidí, tolik názorů

Podle čeho se ale můžete při nákupu řídit, jsou kosmetické vlastnosti krémů. Každý má totiž jiný vkus a může mu vyhovovat něco jiného. Při výběru proto doporučujeme vyzkoušet dávkování, roztírání, konzistenci i rychlost vstřebání přípravku. Pro někoho může být důležitá vůně, jiní upřednostní neparfemovaný produkt.

Ruce by měly být po nanesení krému pocitově hladké. Naopak jako nežádoucí jev lze vnímat přílišnou mastnost nebo lepkavost.

Seznam 26 alergenů povinně uváděných v rámci INCI listu

Amyl cinnamal, Amylcinnamyl alcohol, Benzyl alcohol, Benzyl salicylate, Cinnamyl alcohol, Cinnamal, Citral, Coumarin, Eugenol, Geraniol, Hydroxycitronellal, Hydroxymethylpentyl-cyclohexenecarboxaldehyde, Isoeugenol, Anisyl alcohol, Benzyl benzoate, Benzyl cinnamate, Citronellol, Farnesol, Hexyl cinnamaldehyde, Lilial, d-Limonene, Linalool, Methyl heptine carbonate, 3-Methyl-4-(2,6,6-trimethyl-2-cyclohexen-1-yl)-3-buten-2-one, Oak moss, Tree moss

Zase ta etiketa

Další informace, které mohou být při výběru nápomocné, najdete na etiketě či krabičce krému. Podle evropského nařízení 1223/2009 o kosmetických přípravcích smí být krém dodáván na náš trh, pouze pokud jsou na obalu nesmazatelně, čitelně a viditelně uvedeny tyto údaje (za správnost údajů a informace v češtině zodpovídá prodejce nebo distributor):

  • Jméno nebo název a adresa odpovědné osoby; případě dovážených kosmetických přípravků se uvádí země původu.
  • Jmenovitý obsah vyjádřený v hmotnosti nebo objemu (výjimka platí pouze pro balení do 5 g nebo 5 ml, bezplatných vzorků a balení na jedno použití).
  • Zřetelně uvedené datum minimální trvanlivosti (měsíc a rok / den, měsíc a rok), kromě data musí být dále uveden buď symbol přesýpacích hodin, nebo slova „spotřebujte nejlépe do“. Údaj o minimální trvanlivosti není povinný u kosmetických přípravků, jejichž minimální trvanlivost přesahuje 30 měsíců.
  • zvláštní upozornění týkající se použití
  • číslo šarže nebo odkaz umožňující identifikaci kosmetického přípravku
  • funkce kosmetického přípravku
  • seznam přísad (takzvaný INCI list)

Seznamu přísad musí předcházet slovo „ingredients“. Parfémové a aromatické složky se uvádějí slovy „parfum“ a „aroma“. Přísady se uvádějí v sestupném pořadí podle hmotnosti v době jejich přidání do kosmetického přípravku.  Přísady v koncentracích menších než 1 % mohou být uvedeny v jakémkoli pořadí po přísadách, jejichž koncentrace 1 % překračuje .

Na etiketě musí být mimo jiné uvedeno, pokud krém obsahuje některý z 26 alergenů, které se běžně vyskytují v kosmetických výrobcích a detergentech. Jestliže patříte mezi alergiky, doporučujeme se níže uvedeným látkám vyhnout. K pečlivému čtení etiket ale vybízíme všechny spotřebitele plošně, můžete tím předejít nepříjemným překvapením.

S ohledem k přírodě

Pokud při koupi kosmetických výrobků zohledňujete i jejich ekologičnost, doporučujeme při koupi krému upřednostnit balení s větším objemem: déle vám vydrží a mimo přírody to ocení i vaše peněženka. Jakmile vám začne přípravek docházet, neváhejte tubu či lahvičku rozříznout – předejdete tím plýtvání a krém tak využije takřka beze zbytku. Obaly bývají nejčastěji z plastu, po spotřebování obsahu je proto vypláchněte vodou a vhoďte do recyklovaného odpadu.

Databáze testovaných výrobků

Krémy na ruce 2019 (25 výrobků)
poslední aktualizace: 26.9.2019


Přihlásit