Na internetu se to hemží falešnými recenzemi na ubytování

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 24.9.2019   

Některé z nejlépe hodnocených hotelů na portálu TripAdvisor se dostaly na první příčky díky falešným recenzím. Patří k nim luxusní ubytovací zařízení z nejžádanějších turistických destinací světa.

Britská spotřebitelská organizace Which? prozkoumala 250 000 recenzí na různé hotely z nabídky portálu TripAdvisor. V rámci průzkumu se srovnávaly profily zákazníků, kteří udělili pět hvězdiček s těmi, kteří udělili jen tři. Pozornost výzkumníků se zaměřovala na nejdražší hotely v několika regionech. Mezi patnáctkou hotelů s nejméně věrohodnými hodnoceními se objevily i nejlépe hodnocené hotely na Středním Východě či v Las Vegas nebo hotel druhého největšího britského řetězce Travelodge.

Když spotřebitel zadá do vyhledavače slova „nejlepší hotel“ a příslušnou destinaci, objeví se mezi prvními výsledky 10 nabídek ze stránek TripAdvisor. Kolegové z Which? tímto způsobem vyhledali a prověřili nejnabízenější ubytování po celém světě. Zjistili, že skoro polovina pětihvězdičkových hodnocení nejchválenějších hotelů v Las Vegas nebo řetězce Travelodge v Británii pochází od osob, které nikdy nehodnotily nic jiného. Tříhvězdičkových pochval bylo v těchto případech mnohem méně. V dalších městech, jakou jsou Londýn, Paříž, Kapské Město nebo Barcelona se takové extrémy nevyskytly.

TripAdvisor má vlastní tým, který se snaží včas odhalit podvody v hodnoceních hotelů na jeho stránkách. Když je problém vážný a hotel na řešení dostatečně nespolupracuje, objeví se u jeho nabídky červené upozornění pro uživatele, které varuje před možnou nedůvěryhodností spotřebitelských recenzí. Portál odstranil řadu podezřelých hodnocení po upozornění ze strany spotřebitelské organizace. Odmítá však možnost vlastního pochybení a trvá na tom, že jeho specialisté patří ke špičkám v boji proti podvodům. Průzkum spotřebitelské organizace Which? je podle vyjádření TripAdvisoru založen na nedostatečných datech a mnoha hypotetických tvrzeních.

Přihlásit