Jak vybrat aplikaci pro seniory

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 24.9.2019

Menu chytrých mobilních telefonů může pro starší a nezkušené uživatele představovat vážnou překážku. Naštěstí existují mobilní aplikace, které uživatelské rozhraní zjednoduší a zpřehlední.

Která aplikace je nejlepší a nejjednodušší? Která seniorům nejlépe zpříjemní ovládání mobilního telefonu a provádění základních úkonů? Na tyto a další otázky jsme hledali odpověď v testu mobilních aplikací pro seniory. Žádné řešení pochopitelně není dokonalé, ale rozdíly mezi jednotlivými produkty nejsou zanedbatelné.

Na co byste měli myslet, než se rozhodnete pro konkrétní aplikaci?

Uživatelské rozhraní a ikony

Méně je někdy více – toto možná trochu klišovité heslo pro aplikace určené starším uživatelům rozhodně platí. Podívejte se, zda hlavní obrazovka nemá přehršel ikon, zda jsou dostatečně veliké a na první pohled srozumitelné. Vyzkoušejte také, zda je možné hlavní nabídku nějak editovat – přidávat či odebírat ikony, měnit jejich pořadí a podobně.

Reklamy

Mnoho aplikací je zcela zdarma. Aby vývojáři za svou práci získali nějaké finance, je běžnou praxí zobrazování reklam. Bez obtěžujících prvků se obvykle obejdou placené aplikace. Jak ale ukázal náš test, existuje i takový free software, který žádné reklamy nezobrazuje. V případě seniorů je výskyt reklam ještě více nežádoucí než u zkušenějších uživatelů. Jejich zobrazení může mást nebo vést k nechtěnému kliknutí, otevření nežádoucího okna a zmatení.

Ochrana osobních údajů

Každá aplikace by měla disponovat upozorněním, zda a jaká data z telefonu bude předávat dalším stranám – v ideálním případě k žádnému sběru nedojde. Pokud se přeci jen dozvíte, že k něčemu podobnému dochází, ujistěte se, že nejde o citlivé údaje a že jsou posílány šifrovaně.

Databáze testovaných výrobků

Aplikace pro seniory (16 výrobků)
poslední aktualizace: 26.9.2019


Přihlásit