Jak vybrat termosku a termohrnek

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2022 Obsah květnového dTestu

Aktualizováno: 26.10.2020

Vybíráte termosku, ale nevíte, na co si dát pozor? Pak věříme, že vám pár dobrými radami z praxe pomůže náš nákupní průvodce.

Cestovní neboli turistické termosky jsou konstruovány tak, aby se pohodlně přenášely na výletech. Mají zpravidla symetrický podlouhlý tvar, nerezovou vnitřní vložku a buď jsou bez madla, nebo mají pouze malé skládací držátko. Objemově se obvykle pohybují od 0,5 do 1 litru.

Většina cestovních termosek si je konstrukčně velmi podobná. Největší rozdíly tak zpravidla najdete v zavíracím mechanismu. Některé nabízejí klikací systém, u něhož stisknete středovou část víčka a můžete nalévat. Jiné mají šroubovací uzávěr, který stačí mírně pootočit. Každý uživatel preferuje jiný systém, ovšem z hlediska hygieny a spolehlivosti lze obecně doporučit spíše otáčecí uzávěr. Můžete ho snadno vyčistit a je menší pravděpodobnost, že se rozbije. Některé termosky nabízejí obě možnosti – nápoj můžete z termosky nalévat klikacím uzávěrem i pootočením šroubovacího mechanismu.

Stolní termosky jsou určené pro použití v domácnostech, kancelářích nebo na chalupách. Nabízejí často větší objem než cestovní modely, bývají širší, vybavené pohodlným madlem a nezřídka mají často prostornější spodní část, aby nabídly lepší stabilitu. Někdy se také liší nalévacím mechanismem – zatímco turistické termosky je třeba při nalévání odšroubovat a naklonit do správného úhlu, celá řada stolních termosek obsahuje pohodlnou pumpičku, s níž si nalijete čaj nebo kávu i bez naklánění termosky.

Při výběru stolní termosky se zaměřte na materiál vnitřní vložky a na systém uzávěru. Řada z nich má skleněnou vložku, která je křehká a hrozí, že se při pádu na zem roztříští a zničí funkčnost celé termosky. Plánujete-li termosku často převážet např. na chatu nebo při kempování, vyberte si raději odolnou termosku s vložkou z nerezové oceli. Dále si vyzkoušejte, jak funguje uzávěr. Někomu může vyhovovat systém s pumpičkou, jiný zase ocení jednoduché vyklápěcí víko a někdo, kdo chce termosku častěji přenášet, využije nejspíše klasický šroubovací uzávěr.

Termohrnky fungují podobně jako cestovní termosky, jsou ale menší a nabízejí možnost snadného pití přímo z lahve. Zatímco u termosky je potřeba otevřít klikací nebo šroubovací uzávěr a nápoj nalít do hrnečku, termohrnek lze jednoduše otevřít jedním prstem a hned zase uzavřít. Z důvodu jednoduššího uzávěru lze obecně očekávat, že jejich izolační vlastnosti budou horší než u termosek. Je ovšem nutné dodat, že termohrnky neslouží pro dlouhé přenášení, nýbrž mají nápoj uchovat v optimální teplotě např. při cestě do práce nebo na krátké výlety.

Řada lidí je také s oblibou využívá jako opětovně plnitelnou nádobu ve fast foodech a kavárnách, kde standardně vydávají kávu a čaj do jednorázových kelímků. Proto se lze setkat s mnoha druhy termohrnků s atraktivním designem, například imitujícím kávové nádobí, nebo s funkčními detaily jako velké a pohodlné madlo či optimálně tvarovaný náustek pro příjemné pití bez rizika vylití.

Databáze testovaných výrobků

Termohrnky (22 výrobků)
poslední aktualizace: 29.10.2020
Termosky (18 výrobků)
poslední aktualizace: 26.9.2019


Přihlásit