Test krémů na ruce 2019

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2019

Naše ruce jsou denně vystavovány nepříznivým vlivům: výkyvům počasí nebo používání agresivních mýdel a saponátů. V důsledku toho dochází k vysušování, po­dráždění či popraskání pokožky. Jako první pomoc mnoho z nás volí krémy na ruce. Lze se na jejich účinky spolehnout? To jsme zjišťovali ve spolupráci s odborníky i dobrovolnicemi. Vlhkost zvládnou pokožce dodat více či méně všechny, ty lépe hodnocené navíc posilují kožní bariéru a zamezují ztrátě vody.

Kůže je největší orgán lidského těla, zabírá něco mezi 1,5–2 m2 a u dospělého člověka váží průměrně 2,7 kilogramu. Mezi její hlavní funkce patří udržování vodní rovnováhy, ochrana organismu před UV zářením a regulace tepelné výměny. Navíc vytváří přirozené rozhraní mezi lidským tělem a vnějším prostředím.

Lidský organismus nedokáže fungovat bez vody, stejně tak to platí pro pokožku rukou – pokud jí nemá dostatek, dochází k jejímu poškození (vysychání nebo popraskání). Krémy na ruce používáme právě proto, abychom dodali pokožce potřebnou hydrataci. Po devítileté pauze přinášíme výsledky aktuálního testu, kterým jsme prověřovali, nakolik jsou jednotlivé přípravky ve skutečnosti účinné.

Do laboratoře jsme tentokrát odeslali 25 přípravků českých i světových značek běžně dostupných v hypermarketech, lékárnách anebo sítích drogérií. Finální sestavu jsme potom doplnili o několik zástupců přírodní kosmetiky. Jednotlivé zkoušky probíhaly ve spolupráci s odborníky i dobrovolnicemi.

V laboratoři jsme zjišťovali, nakolik jsou ruce po nanesení krému hydratované a jestli dokáže přípravek zamezit ztrátě vody z pokožky. Hydrataci jsme měřili pomocí přístroje zvaného korneometr. Ten se používá v oblasti kosmetiky běžně, dokáže totiž porovnat stav kůže před ošetřením kosmetickým přípravkem a po něm – získané hodnoty vypovídají o stupni vlhkosti povrchu kůže.

Dále jsme měřili hodnoty související s transepidermální ztrátou vody – ty jednoduše řečeno vypovídají o tom, jestli kožní bariéra funguje tak, jak má. V ideálním případě by měla dokázat zabránit proniknutí negativních vlivů zvenku a zároveň pomáhat udržet dostatek vlhkosti uvnitř pokožky.

Kýžená rovnováha mezi naměřenými hodnotami nastává ve chvíli, kdy přípravek dokáže zvýšit hydrataci a zároveň snížit průchodnost kožní bariéry. A to se, jak výsledky našeho testu napovídají, nepodařilo ani zdaleka všem testovaným krémům.

Je naším dobrým zvykem, přizvat k hodnocení kosmetických přípravků i běžné uživatelky. Nejinak tomu bylo i tentokrát. Ženy přispěly známkováním kosmetických vlastností krémů. Subjektivně posuzovaly, jak snadno se krémy roztírají, jestli se dostatečně rychle vstřebají nebo jak voní. Dále si všímaly toho, jestli po nanesení krému nezůstává pokožka rukou příliš mastná či lepkavá. Ve zkratce to lze shrnout tak, že z krémů nijak zvlášť nadšené nebyly – v jejich režii padaly nižší známky, než jaké rozdala laboratoř.

Závěrem jsme zkontrolovali údaje na etiketě, a to jak z hlediska povinně uváděných informací, tak seznamu použitých ingrediencí. Podle nařízení o kosmetických přípravcích totiž zodpovídá za srozumitelnost, čitelnost a správnost informací prodejce nebo distributor – ten musí taky dohlédnout na to, aby byly údaje uvedené v jazyce země, kde se výrobek prodává. I v této oblasti jsme odhalili pár nesrovnalostí a přešlapů, na něž je dobré dávat při nákupu pozor.

V neposlední řadě jsme na zadní straně výrobku, krabičce či v přiloženém příbalovém letáku pečlivě pročetli takzvaný INCI list (seznam použitých ingrediencí). V něm jsme pátrali po dráždivé vonné složce buthylphenyl methylpropionalu a látkách klasifikovaných jako endokrinní disruptory. Ve složení jednoho z krémů jsme objevili propylparaben, látku spadající mezi endokrinní disruptory, a snížili mu tak celkové hodnocení.


Testované výrobky - krémy na ruce (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Krémy na ruce 2019 (25 výrobků)
poslední aktualizace: 26.9.2019


Přihlásit