Test aplikací pro seniory 2019

Publikováno v časopise 10/2019

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí každodenního života všech generací. Smartphony mají na mobilním trhu již řadu let jasnou nadvládu. Ačkoli se jejich ovládání může většině uživatelů zdát intui­tivní, lidem, kteří nemají s high-tech elektronikou zkušenosti, může smartphone pořádně zamotat hlavu. Naštěstí existuje řada aplikací, která zjednodušuje uživatelské rozhraní, aby se v něm mohli orientovat i senioři nebo obecně lidé, kteří si s moderními technologiemi netykají.

Řada softwarových firem se rozhodla vyvinout aplikace určené primárně seniorům, případně lidem se zrakovým handicapem. Vzhledem k tomu, že většina aplikací již ve svém názvu, případně v popisu v internetovém obchodě avizuje, že je určena seniorům, jsme nechali testovací program postavit tak, aby zohledňoval základní požadavky, které starší lidé mohou při používání telefonu mít. K hlavním úkolům mobilních aplikací pro seniory patří usnadnění přístupu k základním funkcím telefonu a úprava uživatelského rozhraní tak, aby pro seniora bylo na první pohled srozumitelné a čitelné.

Do našeho srovnání jsme zařadili celkem 16 apek. Čtrnáct z nich je určeno pro operační systém Android, zbylé dvě pro iOS. Většina je volně přístupná v internetovém „obchodě“ Google Play. Kromě nich jsme nechali prověřit také řešení implementovaná přímo v operačních systémech – Android Accessibility pro Android 9 a iOS Accessibility pro iOS 12.

Dodejme, že androidí software jsme nechali zkoušet na telefonu Huawei P20 Pro. Z mobilů značky Apple jsme pro účely testu zvolili model iPhone XS Max. Oba telefony patří mezi vlajkové lodě a podporují nejnovější verze operačních systémů. Zároveň disponují dostatečně velkými displeji, čímž pracovníkům laboratoře usnadnily zevrubné vizuální hodnocení.


aplikace pro Android (porovnat)

aplikace pro iOS (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Aplikace pro seniory (16 výrobků)
poslední aktualizace: 26.9.2019


Přihlásit