Test zimních pneumatik 2019

Publikováno v časopise 10/2019

O tom, jak čas rychle letí, nás každoročně přesvědčují blížící se termíny přezouvání pneumatik. Léto je v nenávratnu, a tak je třeba vůz vybavit na období, kdy nás na silnici čeká zrádný mix vody, ledu, břečky i sněhu. Náročným zkouškám jsme tentokrát podrobili pneu o rozměrech 185/65 R15 a 205/65 R16C. Ani tentokrát jsme tedy nezapomněli na majitele dodávek a velkých rodinných vozů. O příjemná ani nemilá překvapení nebyla nouze.

Desítky otestovaných pneumatik

Pokud jsme se výběrem velikostních kategorií netrefili do té vaší, na dtest.cz/pneu najdete výsledky desítek dalších dříve otestovaných zimních, letních a celoročních pneumatik různých velikostí. Výsledky jsou dostupné všem předplatitelům.

Nepochybujeme o tom, že většina z vás dobře ví, co pro motoristy znamená 1. listopad. Jde o datum, kdy by měl mít každý vůz účastnící se silničního provozu zimní obutí. Jak totiž praví zákon o provozu na pozemních komunikacích, každý řidič má od začátku listopadu do konce března povinnost používat zimní pneumatiky, a to v případě, že je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy nebo pokud lze takové podmínky předpokládat. Jednoduše řečeno, jezdit v zimním období bez zimních pneumatik je zbytečný hazard.

Pokud ještě nemáte vybrané nové gumy a poohlížíte se buď po klasickém rozměru 185/65 R15, případně dodávkovém 205/65 R16C, je letošní test připraven právě pro vás. Testovací program zůstává stejný jako v předešlých letech, i tentokrát jsme proto proklepli jízdní vlastnosti na vodě, sněhu, ledu i suché vozovce. Kromě chování gum se na celkovém hodnocení podílela rovněž výdrž, hlučnost a vliv na spotřebu pohonných hmot. Každý model musel absolvovat také rychlostní zkoušku – ta se však v případě, že proběhla bez potíží, na celkovém hodnocení nepodílela.

Všechny testované vlastnosti, které mají vliv na bezpečnost jízdy, mohly limitovat celkové hodnocení. To znamená, že pokud výrobek získal v parametrech mokrá vozovka, sníh, suchá vozovka, náledí, opotřebení, vliv na spotřebu nebo v rychlostní zkoušce uspokojivou a horší známku, nemohl získat lepší celkové hodnocení, než byla tato známka.


185/65 R15 (porovnat)

205/65 R16C (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Zimní pneumatiky 2017–2019 (83 výrobků)
poslední aktualizace: 24.9.2019


Přihlásit