Energetické štítky spotřebičů budou jasnější a podrobnější

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 4.9.2019   

Energetické štítky domácích spotřebičů budou jednodušší a přehlednější, rozhodl Evropský parlament. Od března 2021 se bude používat pouze jednoduchá škála od A do G. Odpadne tak značení A+, A++ a A+++.

Jde o návrat k dřívějšímu značení. Přidávání plusů k písmenu A nebylo pro spotřebitele dostatečně jasné a snižovalo jejich motivaci kupovat šetrnější výrobky ve srovnání s jednoduchou škálou od A do G.

Energetické štítky se přizpůsobují novým technickým poznatkům a dosažitelné úspornosti. Normy, kterými jsou určovány jednotlivé třídy, se revidují pokaždé, když 30 % domácích spotřebičů na trhu EU získá nejlepšího označení A nebo když zboží v kategoriích A a B dosáhne 50 % produktů. Výrobci musí informovat příslušné úřady vždy, změní-li se klasifikace výrobku, který je již v prodeji.

Nové štítky budou informovat o elektrické spotřebě, o spotřebě vody, o objemu nebo hlučnosti spotřebiče a budou obsahovat QR kód, s jehož pomocí mohou zákazníci získat další údaje. Podobu štítku pro každou kategorii výrobků schvaluje Evropská komise. V průběhu letošního roku začal vznikat nový registr, který má zjednodušit práci úřadů členských států a zaručit, aby údaje na štítcích odpovídaly skutečnosti.

Spotřebitelské organizace zemí Evropské unie tyto změny vítají, jelikož již dříve zaznamenaly nejednoznačnost stávajících označení a volaly po jejich úpravě.

Přihlásit