Také Škoda Kamiq získala v bezpečnostních zkouškách nejvyšší hodnocení

Vydáno: 3.9.2019   

Crossover Kamiq sdílí technickou platformu s modelem Scala, jehož výsledky jsme vám představili v červenci. Nejnovější várka automobilů otestovaných v programu Euro NCAP dopadla veskrze pozitivně, všech sedm vozů získalo maximální počet hvězdiček. 

Také v září představujeme zbrusu nové výsledky bezpečnostních zkoušek nových automobilů. Tentokrát náročnými a přísnými testy prošlo sedm automobilů - nejmenší Audi A1, nová verze Fordu Focus, sportovní kabriolet BMW Z4, dva zástupci Mercedesu - luxusní kupé CLA a elektrické SUV EQC a také malá SUV Škoda Kamiq a Ssangyong Korando. 

Nestává se často, že by výsledky našich testů přinášely samé dobré zprávy. Tentokrát můžeme s potěšením mluvit o výjimce - kompletní rozmanité sedmero testovaných aut obdrželo plný počet hvězd. Znamená to, že všechny vykazovaly vysoce nadstandardní ochranu dospělých (řidiče i spolujezdců), dětí, chodců a jiných účastníků silničního provozu v případě nárazu. Kromě toho jsou do jejich základní výbavy zahrnuty tzv. systémy aktivní bezpečnosti, jako je např. autonomní krizové brzdění či systém pro udržení vozu v jízdním pruhu. 

Byť to tak na první pohled nemusí vypadat, je Škoda Kamiq skutečně blízkou příbuznou dříve otestovaného modelu Scala. Oba vozy jsou postaveny na stejných základech a mají velmi podobnou výbavu včetně té bezpečnostní. Z tohoto důvodu nebyl Kamiq otestován po všech stránkách - výsledky zkoušek aktivní bezpečnosti mohly být vzhledem ke shodné výbavě převzaty od Scaly. Provedeny však byly nárazové zkoušky, kde by odlišná světlá výška Kamiqu mohla hrát roli. Samostatnou zkoušku si vzhledem k odlišnému designu přídě vyžádala také ochrana chodců. 

Stejně jako Scala se Kamiq může pochlubit především výbornou ochranou dospělých cestujících, kde do absolutního hodnocení scházela pouze čtyři procenta. Potěšující byla také ochrana dětí s výjimkou krku desetiletých pasažérů při čelním nárazu - v tomto případě byla ochrana vzhledem k vyšším naměřeným silám vyhodnocena jako průměrná. Plusové body Kamiq posbíral také za správně tvarovaný nárazník a kapotu, díky čemuž mohlo být sníženo riziko zranění v případě nárazu do chodce. 

Většina drahých a větších vozů v poslední době programem Euro NCAP prochází s pozitivními výsledky. Trochu odlišná bývá situace v případě sportovních vozů. Jejich konstrukční limity někdy způsobují slabší ochranu v případě nárazu. Výrobci navíc mnohdy trochu opomíjeli vybavenost v podobě chytrých ochranných systémů. Tuto nemilou tradici boří BMW Z4, které, byť jde o sportovně střižený roadster, s přehledem posbíral pět hvězd. Zvláštní pochvalu si zaslouží zejména za vynikající skóre v případě ochrany zranitelných účastníků silničního provozu. 

Databáze testovaných výrobků

Crashtesty (787 výrobků)
poslední aktualizace: 14.4.2021


Přihlásit