Odstoupení od kupní smlouvy pro přetočený tachometr

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2021 Obsah červnového dTestu

Vydáno: 1.1.2012   

Koupili jste vozidlo v domnění, že stav ujetých kilometrů na tachometru odpovídá realitě a posléze zjistili, že to není pravda? Následující vzor ukazuje, jak je možné s prodejcem jednat.

Kdy je tento vzor vhodný?

Spotřebitel koupí vozidlo u podnikatele a stav na tachometru neodpovídá realitě. Může přitom jít o auto nové nebo použité. V případě nákupu vozidla u podnikatelských prodejců bývá zpravidla smlouva obchodní a jsou v ní vyjádřeny různé záruky. Co se týče počtu najetých kilometrů a stavu tachometru, bývá však ve smlouvách uvedeno, že za rozdíl mezi realitou a stavem tachometru prodejce neodpovídá. Toto ustanovení je však z hlediska zákona neplatné.

Jak tento vzor využít?

Kupující má možnost na prodávajícím požadovat slevu z kupní ceny, anebo může od smlouvy odstoupit. Posledně uvedený postup kupující většinou využívá tehdy, pokud si vymínil, že chce, aby auto bylo nové nebo mělo najeto podstatně méně kilometrů, tedy bylo vyšší životnosti, než ve skutečnosti je. Odstoupení od smlouvy musí mít stejnou formu jako smlouva, tedy může být i ústní, doporučujeme však formu písemnou. S odstoupením musí mít prodávající možnost se seznámit.Přihlásit