Test černého čaje 2019

Publikováno v časopise 9/2019

Mnoho z nás začíná den šálkem černého čaje a určitě bychom ráno rádi nastartovali dobře a bezpečně. Podívali jsme se tedy, jak našemu přání dokážou vyhovět sáčkové černé čaje nabízené v supermarketech. Jako obvykle jsme hledali nežádoucí i žádoucí látky a nezapomněli jsme ani na ochutnávku. Opět jsme odhalili potíže s pesticidy, ovšem po nejhorší známce jsme tentokrát sáhnout nemuseli.

Někdo si dá po ránu kávu, jiný zase čaj. My bychom však s výběrem vhodného nápoje měli poradit oběma skupinám. Káva už naším testováním prošla a nyní jsme připravili test černých čajů. Z široké nabídky jsme si vybrali směsi černých čajů prodávané v nálevových sáčcích - zkrátka obyčejný černý čaj, který se často pije jako doprovod ke snídani.

Do laboratoře jsme vyslali 12 vzorků čaje nakoupených v českých obchodech a k jednomu z nich – Teekanne Black Label jsme pro srovnání pořídili i německého dvojníka. V prvním bloku chemických analýz jsme zjišťovali množství žádoucích látek – kofeinu, theobrominu a antioxidační aktivitu. Kofein a theobromin stojí za povzbuzujícími účinky čaje. Díky antioxidační aktivitě pak čaj dokáže organizmus chránit před škodlivými účinky tzv. volných radikálů. Ty jsou nebezpečné zejména pro svou schopnost narušovat buněčné struktury a DNA.

Dále jsme pátrali po nežádoucích látkách. Z nich jsme vytipovali polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH), pesticidy a antrachinon.  Nejslabším místem černých čajů byl, podobně jako v jiných čajových testech, pesticidový koktejl. Nalezené zbytky pesticidů sice odpovídaly předepsaným limitům, ovšem v několika čajích jsme našli několik reziduí najednou.

Při ochutnávce jsme na snídaňové směsi černých čajů nekladli žádné speciální nároky. Důležité pro nás bylo, aby čaje dobře chutnaly a nenechaly vyniknout nepříjemným příchutím a pachům. Při ochutnávce jsme nenarazili na žádný zásadní problém, nicméně žádný z čajů ani nijak zvlášť nezaujal.


Testované výrobky - černé čaje (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Černý čaj (12 výrobků)
poslední aktualizace: 3.9.2019


Přihlásit