Nabíjecí baterie jsou akumulátory, které po vybití jednoduše dobijeme v nabíječce připojené do zásuvky a můžeme je tak používat opakovaně. Britská spotřebitelská organizace Which? je srovnala s jednorázovými bateriemi. Vystavili je náročným podmínkám, aby zjistili, po jaké době je nutné je vyměnit. Ty nejlepší vydržely více než 200 dobití, než se jejich výkon znatelně snížil, ovšem i poté byly stále použitelné.
Při větší spotřebě, například v svítilnách nebo hračkách, dopadly o něco lépe jednorázové baterie. Po jejich vybití je však nutné je vyhodit, zatímco dobíjecí jednoduše dobijete a použijete znovu. V zařízeních s menší spotřebou, jako jsou hodiny nebo dálková ovládání, rozdíl ve výdrži téměř nezaznamenáte. Výhodou nabíjecích baterií je stabilní výkon. Ten je při použití po celou dobu stejný a neslábne postupně jako u jednorázových. Když se baterie vybije, spotřebič jednoduše přestane fungovat. Nehrozí vám tedy mžourající svítilna nebo pomalý blesk u foťáku.
Baterie k opakovanému použití šetří životní prostředí. Jejich dlouhá životnost tak znamená méně energie a zdrojů při výrobě. Tím pádem je menší i množství baterií, které nezodpovědní uživatelé nenechají recyklovat. Chemikálie obsažené v bateriích mohou snadno kontaminovat půdu i vodu a uškodit přírodě i lidem. Čím více takových výrobků vyhazujeme, tím větší je riziko chyb.
Běžné baterie jsou sice levnější, ale zvážíme-li, kolik jich musíme koupit za dobu životnosti jedné nabíjecí, rozhodně se nám nevyplatí.
Při nákupu věnujte pozornost jejich kapacitě neboli objemu baterií. Ten se měří v miliampérhodinách (mAh). Čím více miliampérhodin, tím déle výrobek vydrží na jedno nabití. Optimální je nejméně 1500 mAh u tužkových baterií (AA) a 600 mAh u mikrotužkových (AAA).