Jak vybrat fixy

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2023 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.7.2019

Fixy patří do výbavy školáků. Nepohrdne jimi ani leckterý dospělý. Hodí se na kreslení, konturování i k prostému podtrhávání či zvýrazňování textu. Fix dovede ale taky rozčílit: když zvolíme nevhodný popisovač na konkrétní povrch a když fix vyschne. Jak tomu předejít a podle čeho hledat ten pravý?

Fixy nejsou v moderním světě úplnou novinkou, ale těžko říct, zda lze šedesát let jejich existence považovat za dlouhou historii. V každém případě dnes na trhu najdeme bezpočet typů fixů různých tvarů určených na rozličné povrchy.

Popisovače na bázi vody nezapáchají a jde je snáz umýt či vyprat (ve srovnání s lihovými). Jsou nejvhodnější pro děti a dětské kratochvíle. Pokud nepoztrácíme jejich víčka, vydrží poměrně dlouho. Používají se ke kreslení na papír, z hladkých povrchů je lze snadno smazat. K dostání jsou s různými typy hrotů, od tenkých po silné. K dostání jsou v každém papírnictví.

Fixy na bázi alkoholu (lihové) odolávají snahám o umytí vodou a otěru. Jejich výhodou je, že na nesavých površích poměrně dobře drží. Na druhou stranu zase rychleji vysychají, mají poměrně výrazný odér a mohou dráždit oči nebo dýchací ústrojí.

Naproti permanentním fixům stojí fixy snadnosmazatelné, které se používají k psaní na tabuli či jiný tvrdý a nesavý povrch. Jejich výhodou je, že je lze po zaschnutí odstranit kusem hadru. Fixy, kterými se píše na černou tabuli a imitují křídu, jsou také velmi populární.

K podepisování oblečení oceníte fixy na textil, které se textilie nepustí ani po několikerém vyprání. Speciální fixy k popisování skla, které vydrží na sklenici i po zavaření kompotu seženete ve výtvarných potřebách.

Popisovače se také mohou lišit v typech hrotů. Přesnou a tenkou linku zajistí plastový hrot, efekt štětce vytvoří hroty z textilních vláken. Mohou být tvarované do špičky nebo seříznuté tak, abychom po jejich natočení získali tlustou čáru. Některé popisovače mohou mít z každé strany plastového těla jeden hrot a nabízet tak uživatelům různou tloušťku linky. Některé fixy mohou v závislosti na barvě uvolňovat ovocnou vůni nebo měnit svou barevnost s použitím „zmizíku“, škála možností je opravdu široká.

Sady fixů lze zakoupit v různých baleních. Často bývají zabaleny v plastovém obalu, méně často v papírovém kartonu. Z pohledu ekologie vycházejí nejhůř popisovače zabalené v plastu z PVC, jehož likvidace má neblahý dopad na životní prostředí. Pokud fix doslouží a vyschne, můžeme jej zkusit oživit přidáním trochy vody do polštářku s inkoustem.

Databáze testovaných výrobků

Dětské fixy (18 výrobků)
poslední aktualizace: 1.8.2019


Přihlásit