Samolepky vás před mobilním zářením neochrání

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 24.7.2019   

Na trhu jsou k dostání čipové samolepky slibující spolehlivou nepřetržitou ochranu před elektromagnetickým zářením vydávaným mobily, notebooky či tablety. Důkazy o účinnosti chybí, stejně jako důkazy o škodlivosti samotného záření.

Mobilní telefony držíme blízko hlavy, což podle některých teorií představuje hrozbu pro náš mozek. Těchto obav využívají výrobci speciálních nálepek, které mají uživatele ochránit před působením elektromagnetického pole mobilních zařízení, jako jsou mobily, tablety nebo bezdrátové modemy. Podle výrobce značky Waveex je úkolem samolepek zmírnit nejintenzivnější záření při telefonování, vyrovnat špičky magnetických polí a snižovat tak elektromagnetický stres, normalizovat produkci hormonů a bílkovin v těle a udržovat DNA v normálu. Žádné z těchto tvrzení však nebylo potvrzeno a ani zkoumáno specialisty.

Rešerše rakouské organizace Medizin transparent ukázaly, že neexistují nezávislé odborné studie prokazující účinek čipů Waveex. Ve dvou velkých lékařských databázích byl jediný výzkum zaměřený na působení tohoto typu produktů obecně. Na internetových stránkách společnosti jsou zmíněny další tři práce. Všechny byly zadány výrobcem a žádná z nich nebyla zveřejněna v uznávaném lékařském časopise, což svědčí o absenci nezávislého přístupu a názoru dalších odborníků. Jedna z nich srovnala tep deseti zdravých osob při patnáctiminutovém použití mobilu s nálepkou a bez ní, způsob zpracování výsledků však neumožňuje posoudit, zda rozdíly způsobil čip či jiné faktory. Další studie se zaměřila na biologické změny v kapce krve způsobené elektromagnetickým zářením z mobilního telefonu a ochranný účinek čipu. Podle nezávislých odborníků však srovnání nesplňuje základní podmínky vědeckého výzkumu. Třetí studie srovnala působení chytrého telefonu s nálepkou a bez ní na oplodněné křepelčí vejce. Ve zprávě chybí zásadní detaily, které by jí dodaly na důvěryhodnosti. Studie, jejímž předmětem je vejce, navíc  nelze vztahovat na člověka.

Výrobce obdobných samolepicích čipů, Gabriel-Chip, provedl výzkum, který naznačuje jejich účinek na mozkové vlny (EEG), nijak se však nevztahuje na zdraví zkoumaných osob a při testu soustředění nebyl prokázán žádný efekt. Zpráva postrádá důležitá data a její výpovědní hodnota je velmi nízká.

Čipy tohoto druhu cílí na takzvané elektrosenzitivní osoby, které v důsledku záření elektronických zařízení trpí bolestmi hlavy, poruchami spánku, depresemi nebo ztrátou libida. Není však jisté, zda jsou jejich potíže skutečně způsobeny elektromagnetickými vlnami. Ty samozřejmě mají hmatatelné účinky – lze jimi ohřát jídlo a při dlouhodobém telefonování se může okolí telefonu rovněž zahřívat. To ovšem neznamená, že jsou zdraví škodlivé.

Otázka, zda nám záření z mobilních telefonů ubližuje, je stále otevřená, i když zaměstnává pozornost vědců už dlouhá léta. Moderní výzkumy se soustředí na zjištění, zda časté a dlouhé telefonování může mít vliv na vznik rakoviny v oblasti hlavy. Ani tato spojitost však zatím nebyla potvrzena.

Chcete-li se před mobilním zářením v běžném životě chránit, nepotřebujete k tomu speciální výrobky. Nemusíte-li volat z mobilu, používejte raději pevnou linku. Místo přidržování telefonu u ucha volte co nejčastěji handsfree nebo sluchátka. Telefonujte jen po nezbytně nutnou dobu, pouze při dobrém signálu a co nejméně za jízdy, protože čím je spojení horší, tím intenzivnější je záření. Kupujete-li si mobil, můžete se řídit technickými údaji o specifické míře absorpce (SAR), kterou uvádíme také v našich testech.

Přihlásit