Test dětských fixů 2019

Publikováno v časopise 8/2019

Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často jímá hrůza, z jakých povrchů bude potřeba jejich výtvory následně odstraňovat. Dojem nevypratelnosti provází fixy dlouhodobě, přitom výrobci většinou zdůrazňují, že ty jejich se vodě a pracímu prášku ochotně poddají. Právě odstranitelnost z textilu byla jednou ze zkoušek, kterými jsme prověřovali kvalitu 18 balení fixů pro děti. Jak snadno je lze vyprat? Jak jsou na tom s obsahem rizikových chemikálií? Na které si dát pozor? To se dozvíte v našem testu.

Jako hračky sice fixy nevypadají, jejich obaly ale naznačují, že jimi výrobci cílí zejména na děti. Za hračky je spolu s voskovkami, pastelkami a barevnými křídami považuje také evropská bezpečnostní směrnice 2009/48/EC. Ta je mimo jiné původcem požadavku, aby se ve víčku nacházely otvory pro případ, že by se dostalo do dýchací trubice dítěte.  Při testování dětských fixů jsme vzali do ruky evropská nařízení, normy, vědecká stanoviska i německou legislativu a jejich přísný metr uplatnili zejména při vyhodnocování obsažených rizikových chemikálií.

Do našeho testu jsme nakoupili 18 balení dětských popisovačů rozmanitých značek v různých cenových kategoriích. Všechny naše vzorky putovaly do dvou laboratoří. V jedné probíhaly technické testy, kde jsme zkoušeli, jak se s fixy píše, jak zvládají zátěž v ostrém provozu a co od nich můžeme jako uživatelé očekávat. Druhá laboratoř dostala za úkol zjišťovat přítomnost vybraných nežádoucích chemických látek, jako jsou PVC, těžké kovy, azobarviva, konzervanty, organická rozpouštědla nebo polycyklické aromatické uhlovodíky, které se mohou skrze pokožku dostat do dětského organismu. Jak to dopadlo?


Testované výrobky - fixy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Dětské fixy (18 výrobků)
poslední aktualizace: 1.8.2019


Přihlásit