Špinavá lednice je rájem pro škodlivé bakterie

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 9.7.2019   

V lednici mohou bujet nebezpečné mikroorganismy. Vyhnete se jim udržováním správné teploty a skutečně pravidelným důkladným čištěním. Nabízíme vám výsledky britských testů a tipy, jak postupovat.

Kolegové z britské spotřebitelské organizace Which? objevili patogenní bakterie v sedmi z deseti zkoumaných chladniček.   Z každé ledničky odebrali pět vzorků – po jednom ze šuplíku na zeleninu, ze spodní části na maso a ryby (tzv. nulové zóny), z horní police ve dveřích, ze zadní stěny a z kliky či madla. Určité množství bakterií bylo objeveno ve všech případech. Problematických bylo zejména  19 z celkem 50 vzorků. Ve dvou bylo vysoké množství bakterií rodu Aeromonas, které způsobují horečku, potravinové otravy či řadu infekcí od kožních vyrážek po sepsi. Znepokojivá byla rovněž koncentrace bakterií E. cloacae a Klebsiella oxytoca, které vyvolávají infekce dýchacích a močových cest a pravděpodobně pocházejí z nemyté zeleniny.

Obecně platí, že každá rozbalená potravina do chladicího prostoru přináší další mikroby. Proto je třeba sledovat teplotu chladicí části, abychom nepodporovali množení nežádoucích patogenů. Teplota uvnitř střední a spodní části lednice by neměla přesáhnout 5 °C (viz náš tahák na tomto místě). Nastavení teploty je však třeba kontrolovat. 40 % testovaných přístrojů mělo nepřesné nebo nespolehlivé nastavení termostatu. Udržování stabilní teploty v chladničce komplikuje také horko nebo chlad v místnosti, ve které je spotřebič umístěn.

Bujení mikroorganismů napomáhá také nedostatečná hygiena. Součástí našich testů chladniček je proto také jednoduchost čištění. Jak o ledničku pečovat? Vnitřek myjte jednou měsíčně a rozhodně nečekejte, až se viditelně zašpiní. Teplota při tom bude stoupat, proto volte dobu před velkým nákupem, kdy je prostor prázdnější. Po vyjmutí všech potravin vyndejte všechny police, šuplíky i poličky ve dveřích a omyjte je mýdlovou vodou. Mydlinkami otřete také celý vnitřek. Voda nesmí být příliš teplá a vše by mělo probíhat rychle, aby se lednička příliš nezahřívala. Nepoužívejte antibakteriální spreje, protože by se mohly dostat i na potraviny. Na těžko odstranitelné skvrny použijte vodu s jedlou sodou. Věnujte zvýšenou pozornost rohům a jinak hůře dostupným místům. Šálek samotné sody umístěný do lednice pomůže odstranit případné nežádoucí pachy.

Přihlásit