iTunes končí

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 28.6.2019   

Příští verze macOS nebude obsahovat program iTunes. Nahradí jej trojice Apple Music, Apple TV a Apple Podcasts. Hudební knihovna a již zaplacené služby budou uživatelům k dispozici i nadále. Na chytrých telefonech a v systému Windows iTunes zatím zůstává.

iTunes přišel na svět v roce 2001 jako běžný hudební software a časem se vyvinul v polyfunkční nástroj pracující s videem i podcasty, přes který si uživatel mohl třeba koupit streamované filmy nebo synchronizovat iPhone. Právě mnohostrannost se však stala největším problémem iTunes – jeho požadavky na parametry a funkčnost počítače způsobily potíže mnoha spotřebitelům.

K plánované změně dojde na podzim 2019 s příchodem operačního systému macOS Catalina. O hudbu včetně přehrávání CD se v budoucnu postará Apple Music, pro filmy a videa poslouží Apple TV a Apple Podcasts bude spravovat audio vysílání. Tyto tři programy nejsou novinkou a o příslušná data v počítači nebo na účtu uživatele se jednoduše podělí. Připojí se k nim jeden zcela nový, který zajistí synchronizaci mezi zařízeními od Applu (Macbooky, iPhony či iPady).

Zakoupené dárkové karty iTunes zůstanou platné a iTunes bude stále k mání v operačním systému Windows a v mobilních telefonech značky Apple. Zatím není jasné, jak dlouho budou zajištěny jeho aktualizace. V iOS 13, novém systému pro iPhone a iPad, budou k dispozici obě varianty – jak iTunes, tak nový softwarový trojlístek. O iTunes však výrobce nebude příliš pečovat a časem se s ním budeme muset rozloučit.

Přihlásit