Nealko pivo v Evropě většinou obsahuje alkohol

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 27.6.2019   

Nakolik je nealkoholické pivo skutečně bez alkoholu, záleží na zemi, kde si jej koupíte. Různé státy mají nastavené různé normy. Řídí se rovněž kulturními odlišnostmi.

Se stoupajícími letními teplotami stoupá také poptávka po pivu, a to včetně nealkoholického. Ač by se dalo předpokládat, že neobsahuje skutečně žádný ethanol, v malém množství jej v zemích EU obsahovat může. Maximální obsah alkoholu pro nealkoholická piva v Dánsku je 0,5 %, v Norsku 0,7 %, zatímco ve Francii či Itálii až 1,2 %. V různých evropských zemích lze koupit rovněž piva, která nejsou označena jako nealkoholická, nýbrž jako piva s nízkým nebo sníženým obsahem alkoholu (low alcohol, light). Naopak region Středního východu je rájem pro výrobce zcela nealkoholických piv, protože většina obyvatel muslimských zemích alkohol nekonzumuje z náboženských důvodů.

Informace o množství alkoholu se povinně uvádí na obalech. Na trhu ovšem koupíte výrobky, u nichž výrobce deklaruje hodnoty vyšší nebo nižší, než ve skutečnosti jsou, a někdy jsou opravdu nulové. V našich předloňských testech ani jedno z nealko piv nepřekročilo maximální množství alkoholu stanovené legislativou či vlastní deklarací. Testy zahraničních spotřebitelských organizací ukazují, že se na tvrzení výrobců nedá vždy spolehnout. V cizině vám nezbývá nic jiného, než se orientovat podle informací na lahvi či plechovce nebo se zeptat obsluhy restaurace.

Přihlásit