Barvy na vlasy mohou způsobit alergie. Doporučení výrobců před nimi neochrání

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 21.6.2019   

Chemikálie obsažené v barvách na vlasy často vyvolávají alergické reakce. Zkouška před jejich použitím, kterou doporučují výrobci, není spolehlivá a může způsobit více škody než užitku.

V návodu k použití se dočtete, že byste měli barvu před použitím na celou hlavu nejprve nanést na malý kousek kůže. Tím se ujistíte, že váš organismus nebude reagovat nepřiměřeně. Způsob aplikace se u různých značek liší. Jednotlivé produkty mají rozličná doporučená místa pro nanášení. Stejně tak doba působení je různá. Profesní asociace výrobců Cosmetics Europe proto navrhla standardizovaný postup, který by platil pro všechny produkty na trhu.

Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitelů Evropské unie známý pod zkratkou SCCS má k navrhovanému řešení vážné výhrady. Podle něj takový test nemá reálnou vypovídací hodnotu. I když nevyvolá žádnou reakci, nevylučuje se tím vznik alergie během následného barvení vlasů. Zkouška může dokonce způsobit alergii v důsledku opakovaného vystavení alergenním látkám. Důležitá je rovněž skutečnost, že barvy nejsou podle kosmetických norem určeny k použití na kůži, nýbrž pouze na vlasy. Ve vyjádření SCCS stojí, že se jedná o stejně rizikovou praxi, jako je samotné barvení.

Máte-li sklon k alergickým reakcím, raději se barvám na vlasy vyhýbejte. Není náhoda, že jsou určeny osobám od 16 let a v nižším věku se jejich používání nedoporučuje.

Přihlásit