Jak vybrat jízdní kolo

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.5.2019

Vybrat si kolo není dnes o moc jednodušší než vybrat si auto. Na trhu je celá řada typů a každému může vyhovovat něco jiného. Podobné to je i po koupi. Stejně jako u vozu si ještě před odjezdem musíte dát do pořádku povinnou bezpečnostní výbavu.

Horské – určené do náročného terénu. Je celá řada typů horských kol. Mezi těmi rekreačními je ale na výběr hlavně mezi trojicí rozměrů kol – 26, 27,5 a 29 palců. Menší kola jsou vhodnější pro kličkování a častou změnu rychlosti, zatímco větší průměr lépe překonává překážky a má lepší přilnavost.

Silniční – hodí se na jízdu po zpevněných cestách a cyklostezkách. Je lehké, má úzké pláště a na pevných cestách dokáže snadno dosáhnout vysoké rychlosti. Zato je zcela nevhodné do terénu. Problémy má i na prašných lesních cestách. Jízda na něm může být pro někoho kvůli nutnosti jet v aerodynamickém předklonu nepohodlná.

Krosové – neboli trekové či trekkingové kolo kombinuje přednosti horského a silničního kola tak, abyste s ním mohli jezdit na silnici i v terénu. Jako u každého univerzála ale musíte počítat s tím, že ani na jednom povrchu nenabídne tak kvalitní jízdní vlastnosti jako speciálně navržený model.

Cyklokrosové – určené pro disciplínu v náročném terénu, při níž jezdci střídavě překonávají nerovné povrchy a střídavě kolo přenášejí na rameni. Cyklokrosová kola mají lehké převody, obratné ovládání a dobře se nosí.

BMX – zkratka pro bicyklový motokros. Jedná se o malá pevná kola určená pro triky nebo do speciálních parků se skoky, sklony a překážkami. Je třeba také dodat, že mezi BMX koly existuje ještě několik typů podle toho, zda se používají hlavně v parcích, na ulici nebo na nezpevněném povrchu.

Sjezdové – takové kolo je speciálně konstruované pro jízdu z kopce v náročných terénech a na sjezdových tratích. Má odpružení vepředu i vzadu a kromě toho nabízí nebývale vysoký zdvih, aby vidlice dokázala překonat nerovnosti při vysoké sjezdové rychlosti.

Fitness – někteří výrobci tak nazývají kola, která jsou stavěná pro kondiční jízdy po cyklostezkách. Na rozdíl od silničních kol mají rovná řídítka a jsou pohodlnější, neboť sedíte ve vzpřímenější poloze. Dají vám tak rychlost, ale nenutí vás přizpůsobovat se specifickému stylu jízdy na silničním kole.

Městské – kolo maximálně zaměřené na komfort a praktičnost při plnění každodenních povinností. Díky širším plášťům si lépe poradí s výmoly a kočičími hlavami. Často má před řídítky košík a nechybí ani zadní nosič. Sedí se na něm zeširoka a velmi pohodlně. Od městského kola ale nečekejterychlou ani přesnou jízdu.

Skládací – jsou rovněž městská kola, která lze pomocí několika rychloupínačů složit do kompaktních rozměrů. Můžete je tak snadno převážet v hromadné dopravě nebo si je například vzít s sebou do obchodu. Nevýhodu představuje celkově nízký rám a malé ráfky. Skládací kola jsou tak vhodná jen pro krátké přesuny po městě.

S jedním převodem – takzvané fixky nebo furtošlapy jsou unikátní kategorie kol, které se snaží o co nejjednodušší konstrukci. Nemají přehazování ani brzdy. Zejména v Americe je to oblíbená volba kurýrů, které přestalo bavit neustále vyměňovat zhuntované komponenty po dennodenních náročných jízdách.

Co patří k povinné výbavě?

Pokud se rozhodnete, že s kolem vyrazíte na pozemní komunikaci, nezapomeňte, že se z vás stávají účastníci silničního provozu. Máte tak povinnost mít kolo vybaveno základní bezpečnostní technikou. Konkrétně se jedná o:

  • Dvě na sobě nezávislé brzdy se stupňujícím se ovládáním brzdného účinku (pouze kola pro děti předškolního věku, která jsou vybavená šlapací brzdou, nemají povinnost mít zároveň přední brzdu)
  • zaslepení konců trubek řídítek
  • zakončení nebo vhodný tvar ovládacích páček brzd a měničů převodů, volných konců řídítek, křídlové matice, rychloupínačů, držáků a konců blatníků
  • uzavřenost matic nábojů kol, nejde-li o křídlové, rychloupínací nebo řešení v kombinaci s krytkou náboje
  • zadní odrazku červené barvy o požadovaných rozměrech, na správném místě a ve správném úhlu vůči vozovce, která může být kombinována se zadní červenou svítilnou (odrazku lze nahradit odrazovým materiálem na oděvu či botách jezdce)
  • přední odrazku bílé barvy o požadovaných rozměrech, na správném místě a ve správném úhlu vůči vozovce, která může být kombinována či nahrazena odrazovým materiálem obdobných vlastností (odrazku lze též nahradit odrazovým materiálem na oděvu či botách jezdce)
  • odrazkami oranžové barvy na obou stranách pedálů (lze je nahradit materiály odrážejícími světlo na botách nebo v jejich blízkosti)
  • alespoň jednou boční odrazkou oranžové barvy na paprscích předního, zadního nebo obou kol (lze je doplnit nebo nahradit reflexními materiály na bocích kola, plášťů, blatníků nebo na bočních částech oděvu jezdce)
  • za snížené viditelnosti je povinností cyklisty vybavit se předním bílým světlometem, který osvětluje vozovku nejdále 20 metrů od světlometu (na dobře a souvisle osvětlené vozovce ji lze nahradit bílou svítilnou s přerušovaným světlem)
  • za snížené viditelnosti je také nutné mít na kole zadní červenou svítilnu
  • obě svítilny, pokud používají baterie nebo jiný zdroj energie, musí být vybaveny zdrojem elektřiny, který je schopen zajistit minimálně 1,5 hodiny svícení

Databáze testovaných výrobků

Krosová kola (23 výrobků)
poslední aktualizace: 30.5.2019


Přihlásit