Překladač Microsoftu je užitečný. Výsledek však raději zkontrolujte

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 23.5.2019   

Microsoft translator je bezplatná aplikace založená na umělé inteligenci, která překládá psaný i mluvený text mezi více než 60 jazyky v programech Microsoft Office. Použijete jej i bezprostředně v příslušném dokumentu, ale na výsledek musíte dohlédnout.

Setkáte se s ním také po jménem Bing translator a patří k vážným konkurentům překladače Googlu. Pokud používáte balíček Microsoft Office, nemusíte překládací aplikaci zvlášť vyhledávat. Je zakomponována do Wordu, Excelu nebo PowerPointu. Pracuje na úrovni slov, vět i celých dokumentů. Abyste ji mohli používat optimálně, nesmíte zakázat přístup umělé inteligence Microsoftu do svého počítače. Je sice pravda, že se pak Microsoft dostane k obsahu vašich dokumentů, chráněni byste však měli být jinými funkcemi a nastaveními balíčku a všechna data by se měla dostávat k provozovateli pouze v anonymizované podobě.

Jak na to? Otevřete v programu, se kterým pracujete, Revize. V části s jazykovými možnostmi najdete Přeložit. Například ve Wordu pak lze volit mezi překladem celého dokumentu, vybraného textu nebo jednoho slova. Jsou-li aktivní služby umělé inteligence, po kliknutí na Přeložit se v pravé straně obrazovky objeví možnost zvolit výchozí a cílový jazyk překladu. Překládáte-li ve Wordu celý dokument, otevře se vám v novém okně. V PowerPointu umí aplikace přeložit celé slidy a přizpůsobit se promítané verzi.

Nicméně ani tento překladač nefunguje dokonale, ač může být dobrým pomocníkem. Žádný podobný program nezaručí dokonalé převedení významu mezi jazyky, protože umělá inteligence umí některé věci přeložit pouze doslova, nezávisle na kontextu a bez pochopení jejich dalších významů, které ovládá pouze člověk.

Přihlásit