TEST: Kabelová sluchátka jsou stále nejlepší

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 27.8.2009   

Ve srovnání klasických kabelových sluchátek a sluchátek bezdrátových má stále navrch kabelová technologie. Z 11 testovaných bezdrátových sluchátek získala pouze jedna hodnocení „dobře“ za kvalitní zvuk. Kvalita zvuku nejlepších kabelových sluchátek se sice kabelovým sluchátkům vyrovná, jejich cena je ovšem dvojnásobná.
Bezdrátová sluchátka nabízí oproti kabelovým větší svobodu pohybu. Ta je ovšem vykompenzována „daní“ v podobě nižší kvality zvuku. Praskání a příliš velký šum v pozadí jsou nejčastějšími hříchy bezdrátových sluchátek. Současná sluchátka jsou vybavena omezovači šumu. Odstranění šumu má ovšem nepříjemný následek v celkovém snížení kvality reprodukované hudby. 

Velkým problémem se ukázala být spotřeba elektrické energie bezdrátových sluchátek. Jejich základnové stanice často nelze vůbec vypnout a v režimu stand-by mohou spotřebovat až 30 kWh za rok, aniž by o tom uživatel věděl a aniž by z toho měl jakýkoliv užitek. „I spotřebič jako sluchátka, u nichž bychom něco takového neočekávali, může nepříjemně přispět k celkové vyšší spotřebě domácnosti,“ říká Václav Beneš, redaktor časopisu TEST.

Celkově lépe se co do kvality zvuku i ostatních testovaných kritérií umístila klasická kabelová sluchátka. Mezi testovanými výrobky lze nalézt velká sluchátka určená pro domácí poslech, ale i menší modely nebo modely do uší. Nejlevnější sluchátka s dobrým zvukem lze přitom pořídit již za cenu okolo pěti set korun. Celkově nejlepší sluchátka v testu, značky Bose stojí okolo tří tisíc, jedny ze zvukově nejlepších, sluchátka beyerdynamic vyjdou na necelé dva tisíce. 

Problémem mnohých sluchátek je jejich křehkost. Dva modely, sluchátka Denon a jeden z testovaných výrobků Sony se při pádu na dřevěnou podlahu z výšky 1,5 m zcela zničily. „U sluchátek, jako u ostatních přenosných přístrojů, očekáváme jistou odolnost proti pádu. Dva modely sluchátek byly při pádu zcela zničeny, většina jiných zaznamenala pouze drobná poškození, která ovšem nebránila v jejich dalším používání,“ vysvětluje Beneš.

Test 37 modelů sluchátek vyšel v srpnovém vydání časopisu TEST.

Kromě testu sluchátek vychází v srpnovém vydání časopisu test sušiček prádla, praček s vrchním pněním a barev na vlasy a srovnání nabídky pojištění odpovědnosti za škody.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2008 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 8068 výrobcích, varovalo před 519 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 503 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.



Diskuze

Přihlásit