Test dětských opalovacích přípravků 2019

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2019

Letní prázdniny jsou za dveřmi a sluneční paprsky postupně získávají na síle. Při pobytu na slunci bychom měli naši kůži chránit, což platí dvojnásob pro děti, které mají pokožku citlivější než dospělí. Jaký přípravek pro naše nejmenší zvolit a nespálit se? Do laboratoře jsme poslali 14 sprejů speciálně určených pro děti s ochranným faktorem 50 nebo 50+. Zjišťovali jsme, jestli poskytují takovou ochranu, jakou avizují na svých obalech. Na většinu otestovaných je spoleh, narazili jsme ale i na propadák jako hrom.

Podle odhadů jsme až 80 % veškerého UV záření vystaveni během prvních 18 let našeho života. Děti tráví hodně času venku a mají navíc tenčí a zranitelnější pokožku. Pokud dojde v dětství k poškození kůže, neseme si ho pak po zbytek života. Největší orgán lidského těla má sloní paměť, a tak je potřeba počítat s tím, že si veškeré újmy pamatuje a nově vzniklé k nim vždy přičte. Může se jednat o reakci na první pohled patrnou (zarudnutí, spálení) i o důsledky, které se projeví až později v průběhu dospělosti (stárnutí kůže, vznik vrásek, stařeckých skvrn nebo zvýšené riziko rakovinného bujení).

Dětskou pokožku bychom proto měli chránit obzvlášť pečlivě – výši ochrany nám prozradí etiketa přípravku, kde musí být ochranný sluneční faktor uveden pod přesnou cifrou (6, 10, 15, 20, 25, 30, 50 nebo 50+) a slovním hodnocením úrovně ochrany (nízká, střední, vysoká a velmi vysoká). Tento údaj popisuje účinnost opalovacího přípravku – konkrétně jeho schopnost blokovat UVB paprsky, které způsobují opálení a při nadměrné expozici i spálení. Dále na etiketě najdeme informace o ochraně proti UVA záření nebo odolnosti vůči vodě či písku.

Zkoušky se tentokrát odehrály jak v laboratoři, tak mezi dobrovolníky. V laboratoři jsme nechali změřit, jakou ochranu ve skutečnosti přípravky proti oběma typům UV záření poskytují. V případě UVB jsme naměřenou hodnotu porovnávali s tou, která je uvedená na etiketě. Ochrana proti UVA záření se na přípravcích jako cifra neuvádí – při vyhodnocování měření jsme proto postupovali v souladu s doporučením Evropské komise. Ta od roku 2006 stanovuje minimální podíl ochrany proti UVA záření a přímo ho odvozuje od výše deklarovaného ochranného slunečního faktoru. Většina výrobků prošla touto zkouškou bez úhony. Odhalili jsme ale i přípravek s několikanásobně nižší ochranou proti oběma typům UV záření, než deklaruje na obalu. O tomto fatálním pochybení jsme obratem informovali příslušný kontrolní orgán.

V rámci hodnocení kosmetických výrobků je naším dobrým zvykem přizvat si na pomoc běžné uživatele. A nejinak tomu bylo i tentokrát. Skupina 30 žen hodnotila u opalovacích přípravků třeba to, jak dobře se roztírají a vstřebávají, nebo jestli po nich nezůstává pokožka mastná, lepkavá a s bílými skvrnami. Při subjektivním hodnocení kosmetických vlastností padaly dobré známky a lze říci, že byly ženy s přípravky ve spreji vesměs spokojeny.

Naší pozornosti neuniklo ani složení opalovacích přípravků. Prozkoumali jsme proto seznam ingrediencí povinně uváděných v rámci INCI listu. Ten se nejčastěji nachází na zadní straně obalu, krabičky nebo v příbalovém letáku, kde jsme pátrali po možných nežádoucích látkách, jako jsou endokrinní disruptory nebo alergeny. Většina přípravků má v tomto směru složení čisté, v pěti případech jsme ale rozdali bodové srážky, jež se promítly i do celkového hodnocení.

V neposlední řadě jsme pak zkontrolovali, jestli jsou na etiketách uvedeny povinné informace, značení a varování, které přesně stanovují evropské doporučení o účinnosti prostředků na ochranu proti slunečnímu záření z roku 2006 a evropské nařízení č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích. I v tomto případě jsme narazili na drobné chyby a nepřesná nebo zavádějící tvrzení. Z toho jasně vyplývá, že nejlépe uděláte, pokud se budete při výběru opalovacího přípravku orientovat podle výsledků našeho testu.

…a jeden propadák

O přípravku Nubian Kids 50, který skončil v našem testu na posledním místě, nelze mluvit jinak, než jako o katastrofě. Na jeho obalu je sice zřetelně uveden ochranný faktor 50, který by měl pokožce poskytnout vysokou ochranu, výsledky našeho měření ale odhalily zcela jiný výsledek. Ačkoliv by se podle evropského doporučení měla jeho ochrana proti UVB záření pohybovat v rozmezí 50 až 59,5, laboratoř zjistila pouhých 6,3. Ano, čtete dobře – místo vysoké ochrany jsme v jeho podání odhalili ochranu nejnižší.

Na takto obrovské pochybení výrobce nejde z naší strany reagovat jinak než podáním podnětu příslušnému kontrolnímu orgánu. V současné době nám nezbývá nic jiného, než vás před přípravkem Nubian Kids 50 důrazně varovat. Neposkytuje totiž ochranu, se kterou rodič na základě etikety počítá a kvůli níž výrobek zakoupil.


Testované výrobky - opalovací přípravky pro děti (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Dětské opalovací přípravky 2019 (14 výrobků)
poslední aktualizace: 30.5.2019


Přihlásit