Test autosedaček 2019

Publikováno v časopise 6/2019

Po dětských sedačkách v testech žádáme několik zdánlivě samozřejmých vlastností – měly by být bezpečné a pohodlné, jejich instalace snadná a také by neměly obsahovat nežádoucí látky. Výsledky našich zkoušek však pravidelně dokazují, že tyto pochopitelné nároky některým výrobcům stále činí potíže. Také aktuální srovnání 28 modelů různých velikostních kategorií bohužel potvrdilo, že ačkoliv standardy rostou, vždy se mezi kvalitní modely přimíchá několik výrobků, které rozhodně nelze doporučit.

Relativní snížení počtu smrtelných nehod je bezpochyby přímým důsledkem větší bezpečnosti automobilů i ochranných prvků včetně dětských autosedaček. Jen v rychlosti připomeňme, že jejich používání je na českých silnicích povinné. O tom, které dítě musí usednout do sedačky, oproti běžně rozšířenému mýtu nerozhoduje věk, nýbrž výška či hmotnost. Vaše dítě může sedět bez sedačky až v okamžiku, kdy doroste do 150 cm nebo dosáhne 36 kg.

Testovací program dětských autosedaček patří mezi našimi testy k těm nejstabilnějším. Beze změny hladce probíhá již od roku 2015. Stejným způsobem se provádějí čelní i boční nárazové zkoušky, testování stability sedačky i vedení pásů. Crashtesty se inspirují normou ECE R129, jsou však výrazně přísnější. Obdobně se totožnými kritérii řídí posuzování ergonomie a snadnosti obsluhy (jako obvykle jsme kromě jiného kladli důraz na rizika chybné instalace). V neposlední řadě do hry vstupuje i chemický rozbor potahů a jiných částí sedaček.

Jako každý rok jsme i letos srovnávali zádržné systémy pro různě staré děti. Ve výsledkové tabulce tak naleznete sedačky pro děti všech věkových kategorií: vajíčka pro miminka do jednoho roku, pro batolata do roku a půl, ale také sedačky pro větší děti od čtyř do dvanácti let. Dále jsme si posvítili na takzvané rostoucí sedačky, vhodné pro děti od jednoho do čtyř roků, respektive sedmi či dvanácti let. Vyzkoušena byla také sedačka zahrnující všechny hmotnostní kategorie, kterou můžete využívat od narození až do doby, kdy dítě sedačce odroste.


přibližně od 4 do 12 let (porovnat)

přibližně od 1 roku do 12 let (porovnat)

od 1 do 7 let (porovnat)

přibližně od 1 roku do 4 let (porovnat)

asi do 12 let (porovnat)

přibližně do 4 let (porovnat)

přibližně do 18 měsíců (porovnat)

přibližně do 1 roku (porovnat)

do 9 měsíců (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Autosedačky 2015–2019 (187 výrobků)
poslední aktualizace: 22.10.2019


Přihlásit