Francouzi zakázali titanovou bělobu v potravinách. V ČR omezení neplatí

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 2.5.2019   

Od 1. ledna 2020 se kvůli potenciální zdravotní závadnosti na francouzském trhu nesmí objevit potraviny s oxidem titaničitým, který je používán jako bílé barvivo. Zákaz bude platit rok a může být dále obnovován.

O zákazu před časem rozhodlo francouzské ministerstvo životního prostředí a ministerstvo hospodářství a financí. Výrobci ani obchodníci nebudou moci od začátku příštího roku ani doprodávat nebo vyprodávat starší produkci a zásoby s touto látkou. Konzumenti budou muset oželet atraktivní bílý vzhled oblíbených pochoutek ve jménu svého zdraví, ale i ve prospěch životního prostředí, kam se konzumovaná chemikálie zákonitě dostává.

Oxid titaničitý neboli titanová běloba známá též jako E171 dodává potravinovým výrobkům zářivě bílou barvu. Spotřebitelský časopis 60 millions de concommateurs v roce 2017 odhalil v 18 testovaných sladkostech s obsahem E171 také jeho nanočástice. Zjištěny byly i v hotových omáčkách, mléčných výrobcích či ochucovadlech. Právě nanočástice, které tvoří 6 až 55 % oxidu titaničitého v potravinách, jsou kamenem úrazu. Většinu tělo vyloučí, ale vzhledem k velmi malým rozměrům (miliardtiny metru) část prochází střevní stěnou a může vniknout do různých orgánů oběhové soustavy.

Pokusy na potkanech prokázaly rizika vzniku vývojových anomálií, poškození DNA i předrakovinových poškození tlustého střeva. Tyto výsledky sice nelze automaticky vztáhnout na člověka, jsou však vážným varováním a hrozící nebezpečí nelze přehlížet, usoudili experti francouzského úřadu pro bezpečnost potravin, životního prostředí a práce Anses.

Opatření je vyhlášeno na rok může být opakovaně prodlužováno. Francie však požaduje celoevropský zákaz používání barviva E171 Evropskou komisí, který by problém vyřešil účinněji. Omezení zatím nezahrnuje léčiva ani kosmetické výrobky. Původní zprávu ve francouzském jazyce naleznete zde.

Přihlásit