Češi si oblíbili biopotraviny, trh roste rychleji než v Evropě

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 1.5.2019   

Český trh s biopotravinami roste rychleji než v zemích Evropské unie.  Nejvíce zboží s označením bio zákazníci nakupují v supermarketech a hypermarketech. Většina místní produkce se prodá českým spotřebitelům.

Do konce roku 2017 bylo v České republice registrováno 672 výrobců biopotravin s 731 výrobními místy. Devět z deseti většinu své produkce prodalo u nás. Napomohli tomu také registrovaní distributoři biopotravin, jejichž počet ve stejném roce vzrostl na 730. Do systému ekologického zemědělství byly zahrnuty rovněž internetové obchody. Rostl též vývoz. 38 % objemu směřovalo do Německa, třetina do dalších členských států EU a zbytek do třetích zemí.

Podle zprávy Ministerstva zemědělství spotřebovali obyvatelé České republiky v roce 2017 biopotraviny od registrovaných výrobců a distributorů za 3,33 miliardy korun, tedy o třetinu více než v roce 2016. To je nejvyšší nárůst za posledních deset let a je skoro třikrát větší než celoevropský. Nejčastěji nakupujeme biopotraviny v supermarketech a hypermarketech maloobchodních řetězců (40,5 % celkového prodeje), ale vyhledáváme je rovněž v drogeriích (17,5 %) a internetových obchodech (14,1 %). Zhruba polovinu peněz za biopotraviny utratíme za zboží z dovozu.

Dlouhodobě je největší objem prodejů v biopotravinové kategorii „Ostatní zpracované potraviny“, ze které jsou nejoblíbenější hotové pokrmy, například dětské výživy, a vyhledávané doplňky stravy. Následuje ovoce a zelenina a mléko a mléčné výrobky.

Roli na rychlém vývoji mají jak současné stravovací trendy a zvyšující se poptávka, tak vládní dotace, podpora výzkumů nebo osvětové a propagační kampaně.

Přihlásit