Domácích spotřebičů s podporou připojení k internetu (obvykle domácí wi-fi síti) přibývá. Prodej sice stoupá, ale podle informací italské spotřebitelské organizace Altroconsumo jsou chytré spotřebiče většinou používány pouze klasickým způsobem. Důvody jsou různé. Někdo se v nové elektronice nevyzná nebo se jí bojí, jiného odradí složitost registrace a nastavení programů.
K největším překážkám patří skutečnost, že pokud nejsou všechny spotřebiče od stejné značky, musí se spotřebitel naučit ovládat každý zvlášť. Jednotliví výrobci vyvíjejí vlastní pravidla, vlastní aplikace, samostatně volí mezi propojením přes Bluetooth, wi-fi, NFC nebo další bezdrátovou technologii. Tyto komplikace částečně řeší možnost hlasového ovládání, které však zatím nabízí omezené možnosti ve srovnání s mobilními aplikacemi.
Ceny praček se odvíjí od technických parametrů, jako jsou otáčky za minutu při odstřeďování nebo objem bubnu. Připojení k internetu dnes již nabízejí jak drahé, tak levnější modely. Důležitým krokem ve vývoji internetu věcí a v zjednodušení jeho používání bude možnost ovládat všechny domácí spotřebiče stejným či podobným způsobem, ale rovněž jejich schopnost komunikovat mezi sebou. Cílem bude zohlednit také elektrickou spotřebu domácnosti. Například pračka předá informace o váze prádla sušičce, sušička po ukončení svého programu pošle signál myčce, která se zapne, aniž by společným provozem s ostatními přístroji zbytečně zatížila elektrickou síť. Vzniknou inteligentní energetické sítě programově propojených spotřebičů, které budou zohledňovat spotřební špičku a chránit samy sebe i své uživatele.