Kam s nepotřebnými věcmi?

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2019

Slunečné počasí je pro mnohé z nás impulsem k důkladnému úklidu domácnosti. Probrat šatník a kosmetiku, udělat pořádek v knihách a kuchyňských skříňkách... Co ale s vytříděnými věcmi, které se nám už nehodí? Poradíme, jak se jich chytře zbavit.

Nejjednodušší, ale na druhou stranu nejméně vhodnou variantou je nepotřebné věci vyhodit. Časová náročnost je sice prakticky nulová, ale nejde o řešení ekologické, ani příliš ekonomické. Drtivá většina předmětů se dá poslat dál nebo předělat na něco jiného.

Prodat

Jednou z možností je věci prodat. Existuje velké množství online bazarů, portálů a mobilních aplikací, kam nahrajete fotografie, přidáte popisky a čekáte na případné zájemce. Pro tyto účely se dnes dají využít i sociální sítě. Komu se nechce fotit s vytříděnými položkami, může zvolit různé bleší trhy, kamenné bazary popřípadě antikvariáty.

Vyměnit

Stále populárnější možností jsou také tzv. swapy. Swapovat neboli vyměnit se dnes dá prakticky cokoliv – od oblečení, přes dětské hračky až po nářadí a domácí potřeby. Zatímco u prodeje chcete za své věci peníze, zde měníte jednu nepotřebnou věc za jinou potřebnou. Platformy se dají opět využít různé – online nabídka/poptávka či osobní akce pořádané především ve větších městech. Pokud se vám poštěstí, vyměníte třeba nepotřebnou halenku za vytouženou knížku či domácí marmeládu. Často jsou nabízeny dětské oblečky, takže pokud vaše ratolest již vyrostla z loňských jarních bot, není lepší místo, kde udat menší a sehnat větší. Někteří nabízejí i různé služby, jako je hlídání dětí, uklízení, či zážitky jako lístky do kina či voucher do restaurace. O adekvátnosti výměny si rozhodujete jen vy sami. Měnit nemusíte jen s cizími lidmi. Dá se domluvit v rodině, s přáteli či sousedy a uspořádat společnou výměnu.


Darovat

Pokud nechcete za své věci získat peníze ani nic jiného, je další možností je darovat. Proč kupovat nové dárky? Víte, že již nebudete znovu číst knihu, kterou jste dostali k Vánocům? Můžete ji darovat někomu jinému. Líbí se vaší kamarádce sukně, která se vám již okoukala? Dejte jí ji. Darovat můžete jen pro radost, bez nutnosti čekat na narozeniny, svátky a další podobné příležitosti.

Darovat samozřejmě nemusíte jen ve svém nejbližším okolí. Po celé republice je mnoho azylových domů, útulků, neziskových organizací a dalších institucí, které se starají o lidi a zvířata v nouzi. Často jim chybí základní vybavení a budou moc vděčni za oblečení, kosmetiku, přípravky na úklid, domácí potřeby, nábytek či potraviny. Podívejte se po nejbližší charitě ve svém okolí a domluvte se s nimi, co by se jim hodilo. Oblečení a dětské hračky můžete vhodit i do určených kontejnerů, které najdete nejčastěji u různých obchodních středisek. Především nářadí pak ocení i různé knihovny věcí.

Pokud jste třídili knížky, můžete své přebytky nabídnout místní knihovně nebo odnést do tzv. knihobudek – většinou jde o předělané telefonní budky, kam můžete přinést jakoukoliv knihu a odnést si naopak něco jiného na čtení.

Máte-li spíše dekorační věci – sošky, rámečky, obrazy apod. – můžete se podívat i po nějaké online aukci. Ty pořádají také mnohé zvířecí útulky, které se obzvláště nyní na jaře snaží zvládnout zvýšený nápor mláďat, jež potřebují péči. Nikdo ve vašem okolí nic podobného nepořádá? Stačí být iniciativní, domluvit se s útulkem a aukci zorganizovat sami. Existuje i několik dobročinných obchodů, které výtěžek z prodeje darovaných věcí věnují na potřebné. Stačí tam donést, co máte – od oblečení až po keramiku. Vhodný způsob, jak se zbavit věcí, si tak najde opravdu každý.

Přetvořit

Prodat, darovat či vyměnit dává smysl u věcí, které jsou ještě použitelné. Pokud již dosloužily, zamyslete se nad tím, jestli by se jim nedal ještě vdechnout nový život, než je vyhodíte do koše. Na internetu najdete spoustu návodů, tipů a triků, jak tzv. „upcyklovat“ a dále využít staré oblečení, sklo či jiné materiály.

A jak předejít tomu, abyste se za rok při dalším jarním, vánočním či běžném úklidu nedostali do stejné situace? Zamyslete se před nákupem, zda danou věc opravdu potřebujete. Minimalisté tvrdí, že čím méně má člověk věcí, tím je šťastnější. Zda tomu tak je, posuďte sami, pravdou ale je, že méně se uklízí lépe.

Přihlásit