Test napěňovačů mléka 2019

Publikováno v časopise 5/2019

Patříte mezi milovníky kávy s mléčnou pěnou? Dáváte přednost cappuccinu nebo máte raději caffè latte? S napěňovači mléka si můžete kýžený nápoj připravit v pohodlí domova. V rámci našeho testu jsme do laboratoře poslali 22 elektrických, manuálních i těch nejmenších modelů na baterie. Zjišťovali jsme, jak kvalitní pěnu dokážou připravit z kravského či rostlinného mléka nebo jak snadno se obsluhují a čistí. Většina výrobků se s nástrahami testu poprala se ctí, oříškem pro všechny bylo ale pěnění studeného mléka.

Do našeho testu jsme zařadili výrobky, které se od sebe sice na první pohled typově liší, jejich stěžejní funkce je ale stejná – za pomoci elektrické energie, manuální síly nebo baterií by měly dokázat připravit mléčnou pěnu. Ty nejlevnější na baterky pořídíte za několik desítek korun, zatímco u elektrických šlehačů se cena běžně pohybuje v řádu tisíců. Na podobně propastné rozdíly jsme narazili i v rámci jejich hmotnosti nebo rozměrů. Jak je to ale s jejich výkonem?

V laboratoři jsme zjišťovali, jak kvalitní pěnu dokáží připravit z kravského i rostlinného mléka (pozn. redakce: v případě rostlinného mléka se samozřejmě nejedná o mléko jako takové, ale o mléku podobný rostlinný nápoj). Do celkového hodnocení se největší měrou promítlo to, jak dobře si jednotlivé výrobky poradily se všemi možnými variacemi ohřívání a pěnění. Na konečné pořadí měla ale vliv i snadnost jejich obsluhy, odolnost vůči poškození a poškrábání, výše spotřeby nebo míra hlučnosti.

Nejhorší známky padaly plošně při zkoušce šlehání studeného mléka. Obecně se nejvíce lišil čas, který jednotlivé modely k přípravě pěny potřebují, konečný objem pěny i její stálost. Některé modely pak namísto pěny vytvořily pouze neuspokojivou tekutinu plnou velkých bublin. V průběhu testování jsme bohužel narazili i na výrobky, při jejichž používání vám hrozí popálení o rozžhavený povrch, případně vás nepotěší svou vysokou spotřebou či hlučností.

Výsledky mezi jednotlivými typy jsou plně srovnatelné, hodnotící kritéria byla stejná, jen je potřeba počítat s drobnými rozdíly v nabízených funkcích. Stručně řečeno: některé modely mléko pouze našlehají, jiné ho dokáží i ohřát.


manuální napěňovače (porovnat)

ruční bateriové napěňovače (porovnat)

elektrické napěňovače (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Napěňovače mléka (22 výrobků)
poslední aktualizace: 2.5.2019


Přihlásit