V testu propadly dvě autosedačky pro nejmenší děti

Vydáno: 4.4.2019   

V průběhu nejnovějšího testování dětských autosedaček jsme při nárazových zkouškách odhalili dva nebezpečné modely. I když kompletní výsledky testu teprve zpracováváme, v zájmu záchrany dětských životů a zdraví varujeme spotřebitele před koupí nebezpečných autosedaček už nyní.

Sedačky Babystyle Oyster Carapace Infant se základnou Duofix a Chicco Oasys i-Size Bebecare (se základnou i-Size) zcela propadly v testu čelního nárazu. Společně se zahraničními partnery a německým autoklubem ADAC varujeme před koupí těchto produktů, které mohou v případě nehody vážně ohrozit zdraví přepravovaných dětí. Oba modely podléhají normě i-Size a jsou určeny pro děti do 78 (Chicco), respektive 83 centimetrů (Babystyle) a ve voze se instalují proti směru jízdy.

Babystyle Oyster Carapace Infant se v průběhu čelní nárazové zkoušky zcela uvolnila ze základny a společně s figurínou představující batole byla vržena značnou rychlostí směrem kupředu. Obdobná situace by v reálu mohla vést k velice vážnému zranění dítěte. Příčinou selhání bylo zlomení plastových držáků fixujících kovové tyče, pomocí nichž se upevňuje sedačka k základně.

Také sedačka Chicco Oasys i-Size Bebecare při čelním nárazu zcela propadla. Příčina však byla odlišná, v okamžiku nárazu došlo k vytrhnutí popruhu s přezkou pro zajištění bezpečnostních pásů autosedačky. V důsledku toho nebyla figurína v zádržném systému nijak upoutána. I v tomto případě by tak dítě bylo vystaveno výraznému riziku vážného zranění.   

V době testu sedačka Chicco Oasys i-Size Bebecare nebyla na českém trhu v oficiální distribuci, nelze však vyloučit její prodej formou tzv. šedého dovozu. Sedačka Babystyle je k dostání na českém trhu, podáváme proto podnět České obchodní inspekci k prošetření.

Kompletní výsledky nově otestovaných autosedaček pro děti všech věkových kategorií zveřejníme 21. května v naší databázi testovaných produktů na www.dtest.cz/autosedacky a v červnovém vydání našeho časopisu, které vyjde 30. května. Testovací program zůstal od roku 2015 nezměněn, výsledky zkoušek nových modelů jsou plně srovnatelné s hodnocením dříve otestovaných modelů autosedaček.

Databáze testovaných výrobků

Autosedačky 2015–2019 (187 výrobků)
poslední aktualizace: 22.10.2019


Přihlásit