Rostlinná mléka skutečné mléko nenahradí

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 28.3.2019   

Žádný rostlinný nápoj nedosahuje nutričních hodnot živočišného mléka, ať je vyroben ze sóji, rýže nebo mandlí. Ten sójový však může obsahovat srovnatelné množství proteinů. Nepijete-li mléko, dbejte na dodání potřebných živin ve stravě.

V regálech obchodů je k dostání celá řada nápojů, které nejsou živočišného původu, a přesto jsou nazývány mléky. Vyrábějí se z obilovin, luštěnin nebo ořechů. Výrobci a obchodníci pro ně nesmí používat název „mléko“, který se podle evropských nařízení vztahuje pouze na živočišný produkt. Zmíněné nápoje se však vyrábějí naprosto jiným způsobem a s mlékem mají společnou jen podobnou konzistenci či vzhled. Vyhledává je rostoucí počet osob, které se z různých důvodů vyhýbají pravému mléku.

Švýcarská Romandská federace spotřebitelů srovnala nutriční hodnoty 10 nejběžnějších nápojů ze sóji, mandlí a rýže, aby posoudila, nakolik mohou nahradit živočišné mléko s ohledem na obsah vápníku, bílkovin, sacharidů, omega-3 mastných kyselin, nasycených mastných kyselin, vitaminu D2, B2 a B12. Do testu zahrnula pouze nearomatizované produkty, určené k univerzálnímu použití.

Test (celý článek v původním znění naleznete zde) ukázal, že sójové nápoje jsou mléku nejblíže a jako jediné jej mohou v některých ohledech nahradit. Množství a složení jejich proteinů byla velmi podobná mléku, produkty obsahovaly podstatná množství vitaminů a vápníku a v nepřislazených byla pouze stopová množství sójových sacharidů.

Rýžová a mandlová nepravá mléka obsahovala nesrovnatelně méně proteinů a většinou také vápníku, zpravidla více sacharidů a žádný z testovaných vitaminů.

V žádném z testovaných nápojů nebyla odhalena laktóza.

Jak si v obchodě vybrat? Stačí si zapamatovat několik základních skutečností.

Sójové nápoje obsahují více proteinů než ostatní nepravá mléka. Volte ty, které mají podle nutriční tabulky na obalu hodnoty blízké kravskému mléku (3,3 g/100 ml).

Vápník a vitamin D prospívají kostem. Výrobek označený jako „bohatý na vápník a vitamin D“ musí ve 100 ml obsahovat minimálně 15 % doporučené denní dávky. Ten, na kterém je pouze zmínka o obsahu vápníku a vitaminu D, musí obsahovat nejméně 7,5 %, a pokud zmíněné na obale nejsou, nejspíš by je nenalezli ani v laboratoři.

Osoby, které nekonzumují živočišné produkty, by měly dbát také na přítomnost vitaminů B2 a B12 ve výrobcích.

Chcete-li se vyhnout přidaným cukrům, aditivům nebo umělým příchutím, čtěte pozorně složení uvedené na obalu.

Přihlásit