Jak vybrat sušená rajčata

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 25.3.2019

Uchovávání, skladování a převážení rajčat není zrovna hračka. Na tom se shodnou i ti, kdo je nepěstují a nepotýkají se s jejich přebytky. Rajčata nejlépe chutnají, když jsou dobře vyzrálá, ovšem to zase nebývají ve stavu, kdy snadno zvládají manipulaci a transport. Jedním z řešení je rajčata usušit. Nebo usušit a naložit do oleje.

Mezi nejčastěji používané metody patří sušení rajčat na slunci, které se ale hodí jen v suchých oblastech s intenzivním svitem, či v proudu teplého vzduchu. K ohřívání vzduchu pak může sloužit buď elektrická energie, jako je tomu u běžných domácích sušiček, nebo se konstruují zařízení, která dovedou využívat sílu sluníčka. Teplo v nich zajišťuje solární kolektor, proudění vzduchu pak komínový efekt.

Důležité je spíše to, aby rajčata byla správně vysušená a nestala se útočištěm pro plísně a kvasinky, aby si udržela svěží barvu a uchovala co nejvíc nutričního bohatství. Sušená rajčata si totiž mohou do určité míry některé žádoucí látky nejen zachovat (například antioxidanty jako betakaroten, omezeně vitamín C, polyfenoly nebo flavonoidy), ale dokonce je i koncentrovat – to je případ barviva lykopenu, který dovede odolat vyšším teplotám během sušení

Samotnému sušení může předcházet ošetření rajčat oxidem siřičitým, které se musí uvést na obalu. Tím se pojistí, že se z plodů ve finále nestanou nevzhledné hnědé křížaly. I přes preventivní ošetření však ke zhnědnutí může dojít – pokud se například suší příliš dlouho nebo při moc vysokých teplotách.

Výrobci, kteří se chtějí vyhnout tomuto potenciálnímu alergenu, někdy používají před sušením pouze sůl nebo solný roztok, které napomáhají dehydrataci. Sůl zároveň zabraňuje růstu mikroorganismů, ovšem atraktivní barvu rajčatům nezaručí.

Sušená rajčata jsou k dostání buď v suché podobě, nebo naložená v oleji. K nakládání se nejčastěji používá slunečnicový olej, někdy s přídavkem olivového, občas řepkový. Olej zde funguje hlavně jako konzervační prostředek, který má zaručit dlouhou trvanlivost rajčat. Na sušených plodech po jejich vylovení sice ulpívá, ale s jeho konzumací se příliš nepočítá.

Databáze testovaných výrobků

Sušená rajčata v oleji (10 výrobků)
poslední aktualizace: 28.3.2019


Přihlásit