Rizika online seznamek

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2021 Obsah záříjového dTestu

Publikováno v časopise 4/2019

Hledáte svou spřízněnou duši přes internet? Dejte si pozor na placené online seznamky s lákavými nabídkami prémiového členství na zkoušku. Touha po ideálním protějšku může totiž velmi snadno skončit jako nepříjemně drahá zkušenost a místo vysněného partnera či partnerky vám zbude jen prázdný bankovní účet.

Pozor na to, kam zadáváte údaje o kartě

Vždy doporučujeme si při objednávání online služeb ověřit, zda v podmínkách či jinde na webu nenaleznete informaci o automatickém prodlužování. Nemusí jít pouze o online seznamky – na bázi pravidelných plateb a prodlužování smlouvy fungují rovněž online streamovací služby a podobné. Držte se proto zásady, že si vždy před zadáním údajů ze své platební karty ověříte, zda po uplynutí výhodného zkušebního období, které může být i bezplatné, nezačne automatické placené prodlužování.

Existuje spousta zahraničních i českých firem, které založily svůj byznys na tom, že prodlužují účty svým uživatelům, aniž by je o tom dostatečně informovaly. Problém je tedy v automatickém prodloužení smlouvy neboli v automatické prolongaci. Seznamky na různých stránkách lákají na dlouhodobější seznámení nebo dostaveníčko na jednu noc s tím, že lze jejich služby za částku kolem 150 korun vyzkoušet na jeden měsíc. Háček je v tom, že placení probíhá pomocí platební karty a na platební stránce je maličkým a vybledlým písmem sdělena informace, že po uplynutí zkušebního měsíce dojde k prodloužení členství na další tři měsíce nebo půl roku, za což už společnosti účtují částky v tisících.

V čem je problém z pohledu práva

Pokud dochází k uzavření smlouvy přes internet a smlouva sestává z opakovaných plnění, musí podnikatel spotřebitele podle občanského zákoníku ještě před uzavřením smlouvy, tedy před odklepnutím formuláře na stránkách a provedením platby, informovat o ceně za jedno zúčtovací období, kterým je jeden měsíc. Dále má podnikatel povinnost informovat o době trvání závazku a podmínkách jeho ukončení. Veškeré informace se posuzují nejen podle obsahu, ale také podle formy vyjádření. Je tedy nutné, aby spotřebiteli bylo naprosto jasné, k čemu se upisuje.

Skutečnost je však bohužel taková, že společnosti provozující online seznamky uvádějí informace popsané v předchozím odstavci drobným a nekontrastním písmem pod veškerými dalšími podstatnými informacemi. Velmi snadno tak spotřebitelé údaje o automatickém prodloužení smlouvy a podmínkách jejího ukončení přehlédnou. Online seznamky se sice pravidelně brání tím, že vše potřebné lze nalézt ve všeobecných podmínkách, avšak i naši právníci někdy mají problém podmínky rozluštit.

Co je však zásadní: Nejvyšší soud ČR v jednom ze svých stanovisek konstatoval, že ujednání o automatickém prodloužení smlouvy, které je obsaženo pouze v obchodních podmínkách, je takzvaným překvapivým ujednáním, a tedy ujednáním neúčinným. Takže pokud není informace poskytnutá mimo obchodní podmínky dostatečná, je docela lhostejné, že je v podmínkách, byť by tam byla zcela jednoznačná a srozumitelná.

Co se s tím dá dělat

Když už k odeslání údajů a zadání platební karty dojde, je rozhodující čas. Smlouvu (členství) můžete ze zákona ukončit do 14 dnů od sjednání, a to díky právu na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu. Pak už se situace začíná kompli­kovat – seznamky mají zkušební období, které trvá zpravidla měsíc, a dát výpověď tak, aby se zabránilo automatickému prodloužení smlouvy, je možné jen určitý počet dnů (může to být 14, ale také čtyři) před vypršením zkušebního období. Pokud spotřebitel nestihne odstoupit či podat výpověď, smlouva se prodlouží na další měsíc, čtvrt nebo půl roku podle online seznamky.

Stížnosti na jednání společností jsou pak už málo platné. Po prodloužení členství o tom online seznamky posílají informační e-mail, a když se ze zadané karty nedají strhnout peníze nebo spotřebitel platbu reklamuje u banky a využije služby chargeback, předávají „dlužný“ poplatek vymáhací společnosti. Je však nutné si uvědomit, že bez pravomocného rozsudku o tom, že je požadavek na zaplacení oprávněný, nemůže dojít k exekučnímu vymáhání. Dobrou zprávou je, že na soud se společnosti provozující online seznamky ještě neobrátily, naopak existuje několik rozhodnutí soudů v různých zemích EU, která označují praktiky online seznamek za nezákonné.


Přihlásit