Barevné Velikonoce

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2022 Obsah prosincového dTestu

Publikováno v časopise 4/2019

Velikonoce a barvy patří neodmyslitelně k sobě. Nadšení z toho, že se šedivá zima dala na ústup, mívá často bohatě dekorovanou pestrobarevnou podobu. Setkat se s ní můžeme nejen na zdobných pentlích, na barvy sázíme i při přípravě velikonočních pokrmů a při nákupech potravin. Odkud se barvy k jídlu berou a jaký mají původ? Čím jsou barveny oblíbené dekorativní cukrovinky? Podívali jsme se na několik z nich.

Perníček s barevným zdobením patří k velikonoční tradici. Radost nad drobnou sladkostí ale může zkalit skutečnost, že k obarvení bílkové polevy posloužilo syntetické barvivo, o kterém se na zadní straně obalu píše, že se nehodí pro děti. Spotřebitel se pak může logicky ocitnout ve schizofrenní situaci, kdy je potřeba se rozhodnout, co obdarovaného potěší víc – jestli vzhled jídla, nebo složení bez zbytečné chemie. Dětí se na to raději neptejme.

Kovové broky, máček i list papíru

Děti jsou hravé a milují barvy. To je také často důvodem, proč je dospělí rádi zásobují barevnými sladkostmi, a výrobci potravin oběma stranám rádi vyhoví. Když se naskytne příležitost jako Velikonoce, Vánoce nebo se slaví narozeniny, touha po barvách se zvyšuje.

Nakoupili jsme proto potravinářské barvy a barevné cukrovinky, které se používají ke zdobení při pečení a se kterými se můžeme běžně setkat i v průběhu roku.

V našem košíku se ocitly rozličné polevy, cukrová sypání a jarní dekorace, barvy, jedlý papír s potiskem či potahové hmoty na dorty. Z jejich obalů jsme čerpali informace o použitých barvivech.

Na jednu stranu můžeme zůstat klidní: všechna použitá barviva jsou povolená a schválená pro potravinářské účely. Otázkou však zůstává, zda je nezbytné používat k barvení jídla látky, které mají syntetický původ, případně jejich použití či příjem omezují nejrůznější limity.

Barevná přírodní harmonie

„Jíst i očima je přirozené. Lákají nás čerstvé, svěží potraviny a výrobci se proto barvivy snaží průmyslově vysoce zpracované produkty vzhledově přiblížit skutečným potravinám,“ vysvětluje oblibu barevných potravin specialistka na zdravotní prevenci a výživu PharmDr. Margit Slimáková.

Jaká je tedy alternativa k syntetickým barvivům, pokud budeme trvat na tom, že chceme obarvené jídlo? „Existují bezpečné přirozené pigmenty rostlin nebo jde k barvení používat i skutečné potraviny jako třeba prášek z lyofilizovaného ovoce. Což prakticky je jen mrazem vysušené a rozdrcené ovoce jako třeba borůvky, maliny nebo jahody,“ doporučuje jako jednu z variant barvení specialistka.

Mezi oblíbené zdroje přírodního barviva patří borůvky, červená řepa, červené zelí, aronie, mrkev, kurkuma, špenát či spirulina. Lze je použít buď tak, jak jsou, nebo v podobě extraktů, redukcí či prášků. Někdy je najdeme pod označením „potraviny s barvicím účinkem“.

Přírodní barviva běžně používají i velkovýrobci, ve složení výrobků se o nich dočtete, případně je můžete rozeznat podle E kódů. Které to jsou, uvádí tabulka níž.

Radost pro oko, méně už pro tělo

Nebylo by však úplně spravedlivé svádět oblibu jasných barev v jídle pouze na děti. I dospělým se líbí svěží vzhled potravin, byť se představy o atraktivitě potravin mohou u dětí a dospělých trochu rozcházet. Oficiálně, podle evropského nařízení 1333/2008, se za důvody k používání potravinářských barviv považují zvýšení přitažlivosti jídla, obarvení jinak bezbarvých potravin a také (trochu zvláštně) navrácení přirozeného vzhledu. Potraviny se naopak nesmějí barvit proto, aby se zamaskovaly vady všeho druhu.

Na evropské úrovni se potravinami obecně zabývá Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), uvnitř kterého funguje speciální panel odborníků pro přídatné látky (FAF). Tato skupina v roce 2016 zrevidovala svá vědecká stanoviska týkající se některých barviv používaných v potravinářství.

V souladu s jejich novými závěry, dále podle evropské legislativy a s přihlédnutím k hodnocení francouzské spotřebitelské organizace Que Choisir jsme v naší tabulce vyznačili barviva, která stojí za pozornost.

Trocha neuškodí? Kolik je trocha?

První skupinou látek, které nejsou v jídle nezbytné, jsou azobarviva. Jde o synteticky vyrobené barvicí látky, které vyjmenovává evropské nařízení č. 1333/2008 a které mají potenciálně neblahý dopad na aktivitu a pozornost dětí. Což je skutečnost, na niž musí výrobce na obalu u příslušného barviva upozorňovat větou „může nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí“. Potravinářských azobarviv je šest a patří mezi ně žluť SY (E 110), chinolinová žluť SY (E 104), azorubin (E 122), červeň allura (E 129), tartrazin (E 102) a ponceau (neboli košenilová červeň A, E 124). Objevili jsme je v nejrůznějších typech dekorací: v potahové hmotě na dorty, v barevném posypu, jako součást potisku jedlého papíru nebo v potravinářském barvivu určeném k barvení pokrmů.

Proč se k výrobě potravin používají syntetická barviva, která mohou ovlivňovat pozornost dětí? Azobarviva dovedou sytě a stabilně obarvit limonády, alkoholické nápoje nebo například potahovací fondánovou hmotu na dětský dort. Barva vydrží sytá, nevybledne a svůj odstín si uchovává po dlouhou dobu.

„Výrobci jsou experty na produkci a prodej, nikoli na výživu. Vyrábějí to, co nejvíce láká, co se prodává. V laboratořích vymýšlejí složení, jejich hlavním cílem je prodat. Nejlépe opakovaně,“ vysvětluje používání výrazných barviv specialistka na zdravotní prevenci a výživu PharmDr. Margit Slimáková.

Kterým se radši vyhnout?

Azobarviva jsou syntetické barvicí látky, které se používají (nejen) v potravinářství.  Dodávají potravinám zářivé a dlouhotrvající barvy, ty by však zároveň měly být upozorněním (spolu s informacemi na obalu), že nejde o ideální přídatné látky pro děti. Evropské nařízení ukládá výrobcům, aby spotřebitele upozorňovali na obalech, že azobarviva mohou nepříznivě ovlivňovat pozornost dětí. O která jde, se dozvíte v tabulce níž.

Možný alergen a nanočástice

Ve stejné kolonce uvádíme také karmín či kyselinu karmínovou, dříve známou jako košenila (E 120), který se vyrábí ze sušených těl hmyzu nopálovce karmínového. Toto červené barvivo se spojuje s potenciálně alergenními složkami, proto EFSA výrobcům doporučuje vyrábět jej co nejčistší.

Karmín se běžně používá v kosmetice nebo ve farmacii, v potravinářství má pak využití při barvení uzenin, mléčných výrobků, džemů nebo cukrovinek. My jsme na něj narazili v modelovací marcipánové hmotě, cukrových posypech a cukrových polevách.

Jako další barvivo, kterému je lepší se vyhnout, jsme označili oxid titaničitý. Jde o látku, kterou se barví potraviny na bílo. Někdy se používá jako podkladová barva. Jsou jím potahovány například žvýkačky nebo bonbóny, může být součástí kupované bílé zdobicí polevy na perníčky. V drogistice se používá jako součást opalovacích krémů, kde tvoří fyzikální UV filtr.

EFSA podle svých slov nenashromáždila dostatek studií, které by ji přiměly výrazně se vymezit vůči tomuto aditivu. V žaludku však leží Francouzům, kteří upozorňují, že oxid titaničitý se vždy alespoň částečně vyskytuje v podobě nanočástic. Ty mohou podle studie francouzského Národního institutu pro zemědělský výzkum (INRA) v těle způsobovat předrakovinné stavy. V každém případě francouzská vláda vyslovila svůj návrh na zákaz používání oxidu titaničitého v cukrovinkách a jídle vyráběném ve Francii, a to s platností od června 2020.

V čem koupeme vajíčka?

Barvení vajíček uvařených natvrdo si před Velikonocemi nenechá ujít řada českých spotřebitelů. K barvení lze využít řadu přírodních materiálů a barvicích potravin jako například cibulových slupek, černého čaje, odvaru z červeného vína, kmínu nebo červeného zelí.

Běžně dostupné jsou však i barvy na vejce v prášku, které nabízejí papírnictví a drogerie. Jde o potravinářské barvy, které ve valné většině využívají barvicích schopností azobarviv. Na obalech se však nic o vlivu na hyperaktivitu dětí nedočteme, byť mohou barvy proniknout i pod skořápku. Nejde totiž o potravinu, nýbrž pouze o přídatnou látku, a u těch se upozornění uvádět nemusejí. Stejný případ se týká i léků – ani zde nemusí být použití azobarviv doprovázeno varující větou.

Modrá je dobrá, ale bez ní to jde taky

Dalším syntetickým barvivem, které zaujalo naši pozornost, je brilantní modř FCF (E 133). Hojně se používá při barvení cukrovinek pro děti a do limonád. My jsme na ni narazili v podstatě ve všech typech cukrářských dekorací, kde bylo zapotřebí modré barvy.

Nepatří mezi azobarviva, přesto jejím vypuštěním z jídelníčku dětí chybu neuděláte. EFSA po poslední revizi snížila tolerovatelný denní příjem (ADI) brilantní modři z 10 na 6 mg/kg tělesné hmotnosti denně.

Patentní modř V (E 131) čelí podezření, že může u citlivých jedinců způsobovat alergické reakce. EFSA stanovila tolerovatelný denní příjem barviva na 5 mg/kg tělesné hmotnosti denně.

Chemický kaleidoskop

Řada cukrářských dekorací se neobejde bez konzervačních látek. Benzoanem sodným se v některých cukrovinkách zabraňuje množení mikroorganismů a tím pádem prodlužuje trvanlivost. Jeho použití je v různých typech potravin omezeno maximálními limity, což samo o sobě napovídá, že jídlo bez benzoanu je lepší volbou. Podle francouzských zjištění může stát za alergickými reakcemi, v kombinaci s azobarvivy (i sám o sobě) pak může posilovat hyperaktivitu dětí.

Sorban draselný slouží také jako konzervant. EFSA jej klasifikuje jako přídatnou látku s maximálním tolerovatelným denním příjmem 3 mg/kg tělesné hmotnosti.

U přídatných látek často zdůrazňujeme jejich možný koktejlový efekt a také upozorňujeme na skutečnost, že jsme během dne vystaveni působení velkého množství chemických sloučenin z nejrůznějších zdrojů, o kterých nemusíme vědět. Mezi ně patří například kosmetika, léky či doplňky stravy.

Proto v rámci předběžné opatrnosti doporučujeme vyhýbat se kontaktu s chemickými látkami, o kterých víme, že nejsou nezbytné. Konzervanty mezi ně řadíme například spolu s aromaty, barvivy či náhradními sladidly.

cukrové posypy

 • Dr. Oetker Zdobení

  cena 28,50 Kč

  hmotnost 80 g

  cena za 10 g 3,60 Kč

  potenciálně problematická barviva brilantní modř FCF

  složení cukr, modifikovaný škrob, palmový tuk, glukózový sirup, potraviny s barvicím účinkem: koncentráty ze světlice barvířské, citronu, sladkých brambor a ředkve, protispékavá látka talek, barvivo brilantní modř FCF

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce Dr. Oetker s.r.o., Kladno

 • Dr. Oetker 4 x zdobení

  cena 71,90 Kč

  hmotnost 62 g

  cena za 10 g 11,60 Kč

  potenciálně problematická barviva oxid titaničitý, indigotin

  složení dextróza, cukr, glukózový sirup, rýžová mouka, lešticí látka šelak, aroma, barviva: kurkumin, oxid titaničitý, indigotin, potraviny s barvicím účinkem: spirulina, světlice, citrón, černý rybíz, ředkev, kyselina citrónová, sůl, kokosový olej

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce Dr. Oetker s.r.o., Kladno

 • Dr. Oetker Kuličky Gluľočky duhové

  cena 44,90 Kč

  hmotnost 65 g

  cena za 10 g 6,90 Kč

  potenciálně problematická barviva patentní modř V

  složení cukr, pšeničný škrob, glukózový sirup, potraviny s barvicím účinkem: koncentrát ředkve, citrónu, černého rybízu, světlice barvířské a sladkých brambor, kokosový olej, barviva: patentní modř V, kurkumin, lešticí látka (včelí vosk bílý a žlutý)

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce Dr. Oetker s.r.o., Kladno

 • Dr. Oetker Mini konfety

  cena 41,90 Kč

  hmotnost 39 g

  cena za 10 g 10,70 Kč

  potenciálně problematická barviva

  složení cukr, škrob, palmový tuk, rýžová mouka, barviva: riboflavin, kurkumin, anthokyany, regulátor kyselosti kyselina citrónová, aroma

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce Dr. Oetker s.r.o., Kladno

 • Floreal cupcake curkové sypání

  cena 25,00 Kč

  hmotnost 40 g

  cena za 10 g 6,30 Kč

  potenciálně problematická barviva brilantní modř FCF, karmíny

  složení  cukr, kukuřičný škrob, slunečnicový olej, voda, bramborový škrob, rýžová mouka, invertní cukr, aroma vanilka, barviva: kurkumin, brilantní modř FC, karmíny

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce Michal Pilař, Lovosice

 • Ing. Kratochvíl Kamínky

  cena 18,00 Kč

  hmotnost 40 g

  cena za 10 g 4,50 Kč

  potenciálně problematická barviva

  složení mléčná čokoláda, cukr, palmový olej, odstředěné mléko, syrovátka, plnotučné mléko, sojový lecitin, vanilin, maltodextrin, barviva: oxid titaničitý, karmíny, chlorofyly, karamel, karoteny, anthokyany, arabská guma, karnaubský vosk, kyselina citrónová

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce Ing. B. Kratochvíl, IBK Trade, Horní Cerekev

 • Juweel Little Princess

  cena 31,90 Kč

  hmotnost 85 g

  cena za 10 g 3,80 Kč

  potenciálně problematická barviva karmíny

  složení cukr, pšeničný škrob, glukózový sirup, barviva: karmíny, karoteny, rostlinné tuky: řepkový, kokosový, protispékavá látka včelí vosk bílý a žlutý, regulátor kyselosti kyselina citrónová

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce OSNA Nährmittel GmbH, Německo

 • Juweel Magic Butterflies

  cena 31,90 Kč

  hmotnost 45 g

  cena za 10 g 7,10 Kč

  potenciálně problematická barviva karmíny

  složení cukr, rostlinný tuk palmový, rýžová mouka, barviva: kurkumin a karmíny, přírodní aroma

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce OSNA Nährmittel GmbH, Německo

 • Juweel Green Dragon

  cena 31,90 Kč

  hmotnost 85 g

  cena za 10 g 3,80 Kč

  potenciálně problematická barviva patentní modř V

  složení cukr, pšeničný škrob, glukózový sirup, barvicí extrakty: koncentráty ze spiruliny, citronu a světlice, kokosový olej, barviva: patentní modř V, kurkumin, lešticí látky včelí vosk bílý a žlutý

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce OSNA Nährmittel GmbH, Německo

 • Pomposo Duhové kuličky

  cena 28,00 Kč

  hmotnost 30 g

  cena za 10 g 9,30 Kč

  potenciálně problematická barviva azorubin, patentní modř

  složení cukr, rýžový a kukuřičný škrob, glukózový sirup, aroma vanilin, barviva: kurkumin, azorubin, patentní modř, stříbro

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce Pomposo s.r.o., Tábor

 • Pomposo Máček modrý

  cena 25,00 Kč

  hmotnost 60 g

  cena za 10 g 4,20 Kč

  potenciálně problematická barviva brilantní modř FCF, oxid titaničitý

  složení Sacharóza, pšeničná mouka, rýžový škrob, maltodextrin, arabská guma, potahovací látka karnaubský vosk, barviva: brilantní modř FCF, oxid titaničitý

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce Pomposo s.r.o., Tábor

 • Pomposo Zelený třpyt

  cena 28,00 Kč

  hmotnost 30 g

  cena za 10 g 9,30 Kč

  potenciálně problematická barviva oxid titaničitý, brilantní modř FCF

  složení cukr; protispékavé činidlo hlinitokřemičitan draselný; barviva oxidy a hydroxidy železa, oxid titaničitý, brilantní modř FCF

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce Pomposo s.r.o., Tábor

 • Wilton Sprinkles

  cena 59,00 Kč

  hmotnost 56 g

  cena za 10 g 10,50 Kč

  potenciálně problematická barviva tartrazin, brilantní modř FCF, žluť SY

  složení dextróza, škrob, maltodextrin, protispékavá látka hořečnaté soli mastných kyselin,, zahušťovadlo arabská guma, aroma, lešticí látka karnaubský vosk a šelak, barviva: tartrazin, brilantní modř FCF, žluť SY, betanin

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce Wilton Industries, Inc., Velká Británie

Výrobky jsou řazeny podle abecedy.

barvy

 • Aroma Gelová barva do potravin modrá

  cena 89 Kč

  hmotnost 50 g

  cena za 10 g 18 Kč

  potenciálně problematická barviva brilantní modř

  složení glycerol, oxid křemičitý, barvivo brilantní modř

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce Aroco, spol. s r.o., Praha

 • Aroma Žluť citrónová

  cena 5 Kč

  hmotnost 5 g

  cena za 10 g 10 Kč

  potenciálně problematická barviva tartrazin

  složení nosič sírany sodné, barvivo tartrazin

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce Aroco, spol. s r.o., Praha 10

 • Dr. Oetker Barva gelová červená/modrá

  cena 39,9 Kč

  hmotnost 10 g

  cena za 10 g 40 Kč

  potenciálně problematická barviva karmín/brilantní modř

  složení čirý gel (glukózový sirup, cukr, voda, želírující látka karagenan, regulátory kyselosti kyselina octová, kyselina mléčná, mléčnan sodný), barviva: karmín a lutein/brilantní modř, regulátor kyselosti kyselina citrónová, konzervant sorban draselný

  konzervanty sorban draselný

  výrobce/prodejce Dr. Oetker s.r.o., Kladno

 • Fractal Colors Red Calligra Brush Pen

  cena 75 Kč

  hmotnost 1,3 g

  cena za 10 g 577 Kč

  potenciálně problematická barviva košenilová červeň A

  složení voda, barvivo košenilová červeň A, benzoan sodný, kyselina citronónová, aroma

  konzervanty benzoan sodný

  výrobce/prodejce Fractal Colorts Kft., Maďarsko

 • Wilton Green Decorating Gel

  cena 45 Kč

  hmotnost 21 g

  cena za 10 g 21 Kč

  potenciálně problematická barviva azorubin, brilantní modř

  složení  glukózový sirup, cukr, voda, modifikovaný škrob, karagenan, sůl, regulátor kyselosti kyselina citrónová, konzervant benzoan sodný, barviva: azorubin, brilantní modř FCF

  konzervanty benzoan sodný

  výrobce/prodejce Wilton Indistries, USA

Výrobky jsou řazeny podle abecedy.

cukrové dekorace

 • Babeta Marcipánová plastelína

  cena 83 Kč

  množství 90 g

  cena za kus/100 g 92,2 Kč

  potenciálně problematická barviva karmín

  složení cukr, mandle, voda, invertní cukrový sirup, glukózový sirup, zvlhčující látka sorbitol, ethanol, kakaový prášek, regulátor kyselosti uhličitan draselný, extrakt ze světlice barvířské, konzervant sorban draselný, glycerol, oxid křemičitý, barvivo: karmín, mědnaté komplexy chlorofylů a chlorofylinů, rostlinná uhlíková čerň

  konzervanty sorban draselný

  výrobce/prodejce Pomposo s.r.o., Tábor

 • Culpitt Motýlci

  cena 77 Kč

  množství 12 ks

  cena za kus/100 g 6,4 Kč

  potenciálně problematická barviva tartrazin, červeň allura AC, brilantní modř FCF

  složení cukr, kukuřičný škrob, vaječný bílek, barviva: tartrazin, červeň allura AC, brilantní modř FCF

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce Culpitt Ltd., Velká Británie

 • Dr. Oetker Květiny

  cena 49,9 Kč

  množství 10 ks

  cena za kus/100 g 5,0 Kč

  potenciálně problematická barviva brilantní modř FCF

  složení škrob, aroma, emulgátor lecitiny, extrakt ze světlice barvířské, barviva: betanin, brilantní modř FCF

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce Dr. Oetker s.r.o., Kladno

 • Dr. Oetker Zdobicí poleva bílá

  cena 79,9 Kč

  množství 140

  cena za kus/100 g 57,1 Kč

  potenciálně problematická barviva oxid titaničitý

  složení cukr, voda, rostlinné tuky a oleje: řepkový a palmový, glukózový sirup, modifikované škroby, barvivo oxid titaničitý, konzervant sorban draselný, emulgátor polysorbát 60, přírodní aroma, regulátor kyselosti kyselina citrónová

  konzervanty sorban draselný

  výrobce/prodejce Dr. Oetker s.r.o., Kladno

 • Dr. Oetker Tubičky barevné

  cena 69,9 Kč

  množství 76

  cena za kus/100 g 92 Kč

  potenciálně problematická barviva karmín, oxid titaničitý

  složení cukr, voda, rostlinné oleje: palmový, řepkový, glukózový sirup, modifikované škroby, potraviny s barvicím účinkem: koncentrát ze spiruliny, světlice, barviva: lutein, karmín, oxid titaničitý, emulgátor polysorbát 60, konzervant sorban draselný, přírodní aroma, zahušťovadlo pektin, regulátor kyselosti kyselina citrónová

  konzervanty sorban draselný

  výrobce/prodejce Dr. Oetker s.r.o., Kladno

 • Fan Cakes Slepice a vajíčka

  cena 69 Kč

  množství 12 ks

  cena za kus/100 g 5,8 Kč

  potenciálně problematická barviva karmín

  složení cukr, mandle, laktóza, glukózový sirup, stabilizátor sorbitol, zvlhčovadlo (invertáza), zahušťovadlo alginát sodný, barviva: kurkumin, karmín, karamel, rostlinná uhlíková čerň

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce FunCakes, Nizozemsko

 • Frischmann Marcipán

  cena 36 Kč

  množství 45 g

  cena za kus/100 g 80,0 Kč

  potenciálně problematická barviva karmín

  složení cukr, mandle, voda, invertní cukrový sirup, zvlhčující látka: sorbitol, invertáza, alkohol, vaječný bílek, barviva: karmín, kurkumin, rostlinná uhlíková čerň

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce Frischmann Vyškov, spol. s r.o., Vyškov

 • Fun Cakes Ptáčci

  cena 65 Kč

  množství 16 ks

  cena za kus/100 g 4,1 Kč

  potenciálně problematická barviva brilantní modř FCF, indigotin, karmín, oxid titaničitý

  složení cukr, sušený bílek, voda, stabilizátor vinany draselné, zahušťovadlo arabská guma, přírodní aroma vanilka, kakaový prášek, barva: oxidy a hydroxidy železa, anthokyany, rostlinná uhlíková čerň, brilantní modř FCF, indigotin, riboflavin, karmín, oxid titaničitý

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce FunCakes, Nizozemsko

 • Fun Cakes Marcipán Golden Yellow

  cena 72 Kč

  množství 250 g

  cena za kus/100 g 28,8 Kč

  potenciálně problematická barviva

  složení cukr, mandle, stabilizátor sorbitol, invertní cukrový sirup, barvivo karoteny, zahušťovadlo karboxymethylcelulóza, invertasa, kyselina citrónová, přírodní aroma hořké mandle

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce FunCakes, Nizozemsko

 • Madame Loulou Roll Fondant

  cena 66 Kč

  množství 250 g

  cena za kus/100 g 26,4 Kč

  potenciálně problematická barviva tartrazin

  složení cukr, glukozový sirup, rostlinné tuky: palmový, bavlníkový, světlicový, slunečnicový, bambucké a illipe máslo, voda, karboxymethylcelulóza, arabská guma, guma guar, xanthan, kukuřičný škrob, glycerol, modifikovaný škrob, mono- a diglyceridy mastných kyselin, tartrazin, kyselina citronóvá, aroma, sorban draselný

  konzervanty sorban draselný

  výrobce/prodejce Rue Flambée Italia s.r.l., Itálie

 • PME Red Pointed Daiseies

  cena 77 Kč

  množství 12 ks

  cena za kus/100 g 6,4 Kč

  potenciálně problematická barviva košenilová červeň A, chinolinová žluť

  složení cukr, voda, karboxymethylceluloza, glukóza, glycerin, vaječný bílek sušený, kyselina citrónová, aroma, barviva: košenilová červeň A, chinolinová žluť, kurkumin

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce PME Ltd., Velká Británie

 • Pomposo Jedlý papír Velikonoce

  cena 79 Kč

  množství 1 ks

  cena za kus/100 g 79,0 Kč

  potenciálně problematická barviva azorubin, brilantní modř FCF, tartrazin, žluť SY, chinolinová žluť, košenilová červeň A

  složení škrob, voda, olivový olej, zvlhčující látka glycerol, barviva: brilantní čerň BN , azorubin, brilantní modř FCF, tartrazin, žluť SY, azorubín, brilantní modř FCF, chinolinová žluť, košenilová červeň A, nosiče: propylenglykol, kyselina citronová

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce Pomposo s.r.o., Tábor

 • Wilton Fondant Green

  cena 64 Kč

  množství 250 g

  cena za kus/100 g 25,6 Kč

  potenciálně problematická barviva tartrazin, brliantní modř FCF

  složení cukr, glukózový sirup, palmový olej, voda, zvlhčující látka gylcerol, stabilizatory: karboxymethylcelulóza, tragant, škrob, aroma, barviva: tartrazin, brilantní modř FCF, octany sodné, kyselina octová

  konzervanty [n]

  výrobce/prodejce Wilton Industries, USA

Výrobky jsou řazeny podle abecedy.


Přihlásit