Test dětských vysokých židliček 2019

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2019

Po po více než roce jsme svou pozornost opět zaměřili na dětské vysoké židličky, které mají u jídelních stolů v domácnostech s malými dětmi vyhrazeno čestné místo. Zkoušce jsme podrobili 22 modelů ze dřeva, kovu i plastu. Zajímalo nás, nakolik jsou židličky pro naše nejmenší bezpečné a jak dobře jim i rodičům poslouží v praxi. Většina výrobků si vedla dobře, čtyři modely ale propadly při zkoušce stability a skácely se k zemi jako podťaté.

Mezi testovanými židličkami jsme narazili na velké rozdíly v ceně, výbavě i výkonu. Ve valné většině případů se jedná o modely určené pro samostatně sedící děti zhruba od šesti měsíců do tří let s maximální nosností 15 kilogramů. Některé modely ale nabízejí univerzálnější použití v podobě větší nosnosti nebo možnosti používat je již od narození dítěte.

Při testování jsme se řídili aktuálně platnou normou ČSN EN 14988:2018, která u dětských vysokých židliček přesně stanovuje bezpečnostní požadavky z hlediska jejich konstrukčního zpracování i zkušební metody, kterými se prověřují. Abychom získali co nejkomplexnější výsledky, přizvali jsme k testování jak odborníky, tak rodiče s dětmi.

Experti v laboratoři prověřili židličky v oblastech bezpečnosti, odolnosti, výbavy a informací uvedených v návodech. Testovali na příklad, zda mají židličky funkční zádržný systém nebo jestli jsou potřebně stabilní a s dítětem se nepřeváží. Odborníci dále pátrali po tom, zda našim nejmenším v židličkách nehrozí riziko skřípnutí prstů či uvíznutí hlavy a v neposlední řadě u modelů vybavených kolečky s brzdami vyzkoušeli aretaci.

Zvláštní pozornost pak v laboratoři věnovali zkouškám stability, které odhalily, že jsou mezi testovanými modely i takové, které neodpovídají aktuální ani starší verzi normy. Všechny bezpečnostní zkoušky byly takzvaně limitující: pokud v jedné z nich židlička neuspěla, vysloužila si nedostatečnou známku jak za bezpečnost, tak i v celkovém hodnocení.

Použití v praxi pak vyzkoušeli dvě maminky a jeden tatínek s dětmi ve věku mezi dvěma a třemi lety. Na sžití s každým výrobkem měli zhruba dva dny a během této doby si všímali třeba toho, jak snadno se židlička sestavuje a prvotně nastavuje, jestli se v ní dítěti sedí pohodlně, jak funguje zádržný systém nebo jak lehce jdou z povrchu odstranit skvrny od dětské výživy nebo drobky rohlíku.

Nestabilní odpadlíci

Pro čtyři modely z konce tabulky se staly kamenem úrazu právě zkoušky stability, při kterých jsme zjišťovali, jestli se židličky v praxi mohou s dítětem převrátit dopředu, vzad nebo do strany. Testovací metoda simuluje situace, kdy se dítě v židličce zapře o opěrky nohou a naklání se do stran nebo se odstrčí od stolu. Pokud mají stoličky ve výbavě pultík a nastavitelnou opěrku zad, k testování dochází při všech možných variantách.

U čtveřice hříšníků v sestavě Baby Mix 2v1, Caretero Homee, Caretero Primus a Scarlett Kombi výsledky našeho testu ukazují, že u nich může dojít k převrácení vzad. Zatímco v případě stoliček Baby Mix a obou zmiňovaných modelů Caretero došlo k převážení při polohování zádové opěrky, model Scarlett žádné nastavení neumožňuje – test zadní stability u něj ale dopadl stejně nechvalně.

Stojí za zmínku, že všechny nedostatečně stabilní výrobky mají podobnou konstrukci: jedná se o typ, který je možno rozložit na samostatnou židličku a stoleček. Žádný rodič si ale určitě nechce ani představit, jaká zdravotní rizika s sebou nese převrácení stoličky – uděláte proto nejlépe, pokud se budete při jejím výběru orientovat právě podle výsledků našeho testu.

Všechny bezpečnostní zkoušky byly takzvaně limitující: pokud v jedné z nich židlička neuspěla, vysloužila si nedostatečnou známku jak za bezpečnost, tak i v celkovém hodnocení. Výše zmíněné židličky proto zkrátka nepovažujeme za vhodné a pro děti bezpečné.


Testované výrobky - vysoké dětské židličky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Dětské vysoké židličky (73 výrobků)
poslední aktualizace: 4.6.2020


Přihlásit