Obchodníci v České republice často klamou při slevách

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 21.3.2019   

Česká obchodní inspekce zjistila překročení zákona u skoro poloviny kontrolovaných slevových akcí v obchodech. Nejčastěji byla porušována práva spotřebitelů ve věci cen a jejich účtování.

ČOI vydala zprávu o výsledcích prověrek z roku 2018, kdy její inspektoři provedli celkem 5161 kontrol zaměřených na nabídky a prodej po celém území České republiky. V 47,7 % případů zjistili nedodržení legislativních norem. Nejvíce problémů způsobilo neplnění zákona o ochraně spotřebitelů.

Nejčastějším prohřeškem bylo špatné informování o cenách – obchodníci účtovali odlišné ceny, než byla uvedena na zboží, neuvedli informace o konečné ceně, případně je uváděli nejasně a neúplně  (cenovka oznamovala pouze původní cenu a procento slevy bez konkrétní ceně po slevě nebo na ni bylo uvedeno hned několik různých cen). Někteří prodejci při koupi nevydávali účtenku.

Mezi další významnější prohřešky patřilo nedodržení evropských předpisů o označování složení textilních výrobků.

ČOI uložila pokuty v celkové výši 41 742 227 Kč a zakázala prodej zboží nesplňujícího zákonné požadavky za téměř 2,5 milionu korun.

Slevy v podobě akčních nabídek a sezónních výprodejů jsou častým předmětem kontrol ČOI, jež probíhají neustále po celém území České republiky. Spotřebitelé sami by se však také měli mít na pozoru a nenechat se oklamat neférovými praktikami některých obchodníků.

Přihlásit