V moči francouzských zaměstnanců byla nalezena nadměrná množství dvou alkaloidů, kodeinu a morfinu. Ukázalo se, že do příslušných společností bylo dodáno pečivo hustě posypané mákem. Laboratorní testy odhalily, že jediný sendvič obsahoval 4 mg morfinu. To je 4000 μg, přitom Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) stanoví horní bezpečnou hranici na 10 μg a kilogram váhy. Člověk o váze 60 kg by tedy neměl zkonzumovat více než 600 μg během 24 hodin.
Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž, spotřebitele a potírání podvodů (DGCCRF) šetří důvody nastalé situace. Úřady vydaly 1. března varování před konzumací většího množství máku. Upozornily na možné symptomy předávkování – ospalost, zmatenost, únavu, zčervenání tváře, nechutenství, sucho v ústech, nevolnost, zvracení, zácpu, zadržování moči apod. Zmíněné látky mohou více uškodit těhotným a kojícím ženám, dětem, osobám s problémy močových cest nebo respiračními chorobami, ale i ohrozit řidiče a bezpečnost silničního provozu.
Tento problém se ve Francii nevyskytl poprvé, ale dříve nebyl tak vážný. Někteří výrobci na baleních máku upozorňují, že se má používat pouze v malém množství a pouze k okořenění či dekoraci pečiva nebo že je nutné jej před konzumací tepelně zpracovat.
Samotné makové semeno neobsahuje alkaloidy, ale mohou se do něj snadno dostat při kontaktu s jinými částmi porušených makovic během sklizně nebo zpracování. Evropská komise proto po výrobcích požaduje semena omývat nebo namáčet ve vodě, poté je usušit a ošetřit při vysokých teplotách. Současný problém může být proto způsoben porušením některého z doporučených postupů.