Domácí bělení zubů nefunguje a to z ordinace je pouze dočasné

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Zářivě bílého reklamního úsměvu doma nedocílíte, protože bělící přípravky z obchodu nemají dostatečnou sílu. U zubaře budete úspěšnější, ale myslete na nežádoucí účinky.

V obchodech, lékárnách a na internetu snadno koupíte zubní pasty a další produkty, které nabízejí jednoduché vybělení zubů. Bělícím činidlem je v nich peroxid vodíků, který proniká do zubní tkáně a mění její barvu. Jsou volně prodejné a určené k použití v domácích podmínkách, proto obsahují maximálně 0,1 % peroxidu. Na správnou barvu zubů to nestačí, jelikož skutečně bělit umí peroxidu vodíku v koncentraci nejméně 3 %. Dentisté smí pracovat s až šestiprocentními přípravky. Zvolíte-li tedy tuto metodu, musíte jít za odborníkem.

Bělení zubů peroxidem vodíku ale nefunguje u všech zájemců a může mít nepříjemné vedlejší účinky, upozorňuje zubní odbornice Ulla Pallesen z Kodaňské univerzity. Lze sice napravit zabarvení, které vzniklo účinkem potravin či kouření, ale nikoli změny v důsledku poškození skloviny a dalších příčin v samotném chrupu. Při chybném použití může bělící přípravek naleptat dásně nebo dokonce žaludek, může poškodit zubní sklovinu či způsobit jiné potíže. Proto musí odborník objektivně posoudit stav konkrétního pacienta a teprve potom rozhodnout, zda mu bělení doporučí. Po bělení zuby často bolí, zejména když mají citlivé krčky. Potíže sice po několika dnech odezní, ale mnohé pacienty to odradí od další procedury. Přitom žádné vybělení není trvalé a k udržení zářivé barvy je třeba jej opakovat. Ani to ale není bez následků. Při každém ošetření tohoto druhu se poruší část zubní skloviny a to je důvod, proč se nedoporučuje jej podstupovat častěji než jednou za několik let.

Další propagovanou bělící metodou je světlo. I v tomto případě můžete volit mezi ošetřením doma, ke kterému si speciální lampu jednoduše koupíte, a přístrojem v ordinaci specialisty. Bělení světlem používá účinek tepla. Zub se vysuší a vypadá po nějakou dobu světleji. Jakmile do něj však znovu pronikne vlhkost, vrátí se jeho původní barva.

Zdroj: Forbrugerrådet Tænk, Dánsko

V roce 2017 jsme otestovali bělicí zubní pasty. Jaké výsledky test přinesl?

Přihlásit