Rozpočtová nouze v USA komplikovala zajištění bezpečných potravin

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 1.3.2019   

Rozpočtová nouze americké vlády ohrozila pravidelné kontroly bezpečnosti potravin a tudíž i veřejné zdraví, protože kontroloři jsou státními úředníky a práce mnoha z nich byla v nastalé situaci pozastavena.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nemohl sledovat například nebezpečí salmonely v snídaňových cereáliích, bakterií E. coli v salátu nebo listérie ve zmrzlině, což jsou jen tři příklady nákaz z minulého roku v USA. Zatímco inspekce dovážených potravin jsou považovány za vysoce důležité a nadále pokračovaly, prověrky místní produkce ustaly. Výrobci byli proto vyzváni, aby důsledně prováděli vlastní kontroly, jejichž nálezy úřad posléze zveřejňoval.

Po měsíci trvající nucené nečinnosti v tomto směru se vedení FDA rozhodlo část kontrol obnovit i bez přísunu státních peněz. Posílení ochrany spotřebitelů si vyžádalo povolání 10 % z dočasně nepracujících 7 000 zaměstnanců, aniž by jim byla vyplácena mzda, a najít způsob, jak tím nezhoršit jejich těžkou situaci. Kontroly se soustředily zejména na podniky, kde již dříve došlo k pochybením. Šlo například o závody s výskytem listerie, salmonely nebo s hygienickými nedostatky. Hned na druhém místě se pozornost soustředila na snadno kontaminovatelné potraviny.

Které instituce a jaké činnosti musí být při stavu rozpočtové nouze v USA zastaveny, záleží na způsobu financování a zákonných opatřeních. Některé instituce, jako například Státní zdravotní ústav nebo Centrum pro kontrolu a prevenci chorob, práci nepřerušily, jelikož měly k dispozici zvláštní kongresové dotace z loňského roku. Léková agenda FDA (schvalování léků, kontroly farmaceutické výroby) nebo regulace tabákových výrobků také pokračovaly, jelikož jsou financovány komerčním způsobem. O bezpečnost většiny potravin se sice stará FDA, ale maso, vejce a některé výrobky z nich kontroluje americké ministerstvo zemědělství, jehož inspektoři pracovat nepřestali, ač nedostávali mzdu, protože americká legislativa nařizuje neustálou ministerskou kontrolu zmíněných produktů.

Před několika dny byl stav rozpočtové nouze ve Spojených státech odvolán a kontrola potravin se vrátila k zažitým postupům.

Přihlásit