Jak vybrat šampon

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 27.2.2019

Každý z nás vybírá šampony podle něčeho jiného, někdo se řídí výhradně vůní, jiný ladí barvu lahvičky s interiérem koupelny a pro někoho zas může být důležité, jestli je vlasový přípravek šetrný k pokožce nebo přírodě. V nákupním průvodci vám proto jako obvykle přinášíme pár tipů, kterými se můžete při výběru šamponů řídit.

Definice kosmetiky

Podle evropského nařízení o kosmetických přípravcích je na kosmetiku nahlíženo jako na látku nebo směs určenou pro styk s vnějšími částmi lidského těla (pokožkou, vlasovým systémem, nehty, rty, vnějšími pohlavními orgány) nebo se zuby a sliznicemi ústní dutiny, výhradně nebo převážně za účelem jejich čištění, parfemace, změny jejich vzhledu, ochrany, udržování v dobrém stavu nebo úpravy tělesných pachů. Regenerační nebo jinak řečeno opravná složka tedy mezi funkce kosmetických přípravků nepatří, právě z toho důvodu nelze brát informace uvedená na obalech regeneračních šamponů doslova.

Patříte k těm, kteří bojují s unavenými, lámavými, suchými nebo poškozenými vlasy? Pokud ano, řadíte se podle odhadů laboratoře k 70-80 % žen a 10 % mužům. Nejčastěji je to zapříčiněno chemickým nebo mechanickým poškozením jako je barvení a lakování, žehlení, sušení nebo pravidelná trvalá. Mezi poškozené vlasy řadíme dále ty delší než po ramena, co jsou nestříhané více než tři roky. Mnozí z nás jako řešení volí pravidelné používání regeneračních šamponů, kterých je v současné době na trhu nepřeberné množství.

I v tomto případě platí, že každému může vyhovovat jiný přípravek, a proto nelze opomenout řídit se vlastní dobrou zkušeností. Důležité je samozřejmě taky neočekávat od šamponů zázraky, přeci jen se nejedná o léčivý přípravek. 

Podle evropského nařízení 1223/2009 je na výrobcích povinné uvádět například výrobce, trvanlivost po otevření (nejčastěji bývá 12 měsíců), informace k použití, varování (pokud existuje riziko, že se spotřebitel při používání přípravku zraní), informace k recyklaci obalu a v neposlední řadě samozřejmě složení. To musí být zaneseno v takzvaném INCI listu na obalu či etiketě výrobku, kde musí být mimo jiné uvedeno, zda šampon obsahuje některý z 26 alergenů, které se běžně vyskytují v kosmetických výrobcích a detergentech. Pokud patříte mezi alergiky, doporučujeme se níže uvedeným látkám vyhnout. Jak je ale naším dobrým zvykem, k pečlivému čtení etiket se snažíme motivovat obecně všechny spotřebitele, můžete tím předejít nepříjemným překvapením.

Seznam 26 alergenů povinně uváděných v rámci INCI listu

Amyl cinnamal, Amylcinnamyl alcohol, Benzyl alcohol, Benzyl salicylate, Cinnamyl alcohol, Cinnamal, Citral, Coumarin, Eugenol, Geraniol, Hydroxycitronellal, Hydroxymethylpentyl-cyclohexenecarboxaldehyde, Isoeugenol, Anisyl alcohol, Benzyl benzoate, Benzyl cinnamate Citronellol, Farnesol, Hexyl cinnamaldehyde, Lilial, d-Limonene, Linalool, Methyl heptine carbonate, 3-Methyl-4-(2,6,6-trimethyl-2-cyclohexen-1-yl)-3-buten-2-one/Alpha-Isomethylionone, Oak moss, Tree moss.

Ohleduplněji k přírodě

Pokud při koupi kosmetických výrobků zohledňujete i jejich ekologičnost, doporučujeme nejprve se blíže seznámit s výsledky našeho testu a přípravkům s uspokojivým hodnocením se raději vyhnout.

Jestliže chcete negativnímu dopadu na životní prostředí alespoň částečně předejít, vyhněte se přípravkům, které obsahují ingredience z našeho seznamu 10 nežádoucích látek. Při koupi šamponu dávejte přednost lahvičkám s větším objemem: déle vám vydrží a mimo přírody to ocení i vaše peněženka. Jakmile vám začne přípravek docházet, nezapomeňte zbývající obsah naředit vodou, předejdete tím plýtvání a šampon tak využije takřka beze zbytku. Obaly bývají nejčastěji z plastu, po spotřebování obsahu je proto vyhoďte do recyklovaného odpadu.

Pár rad na závěr aneb prevence především

  • Ke zdravým a silným vlasům jsou zapotřebí vitaminy A, B a E. Zinek zase podporuje přirozený růst nových vlasů. Dbejte na to, abyste tyto důležité látky do těla dostávali přirozenou cestou spolu s běžnou stravou například mléčnými výrobky, ořechy, luštěninami, semínky, klíčky, nebo špenátem.
  • Jednou za čas si dopřejte masáž hlavy, dojde při ní k prokrvení pokožky, což má dobrý vliv právě na růst vlasů.
  • Babské rady doporučují vlasy pravidelně proplachovat kopřivovým odvarem, měly by tím získat na lesku i pružnosti.
  • Při výběru šamponu se řiďte podle složení uvedeného v INCI listu a vlastní dobrou zkušeností. Před informacemi na obalu se mějte na pozoru a nevěřte všemu, co vám výrobce slibuje.
  • Nic by při péči o vaše vlasy neměl zkazit ani zábal, jehož ingredience máte nejspíš doma vždy po ruce. Stačí zahřát 5-6 polévkových lžic olivového leje, smíchat ho s vajíčkem a následně krouživými pohyby vetřít do vlasů. Hlavu si pak přikryjte igelitovým sáčkem a nakonec ji zabalte do ručníku – působením tepla se postupně uvolňují výživné látky obsažené v olivovém oleji.

Seznam 10 nežádoucích látek s neblahým dopadem na životní prostředí

  1.     BHT (butylhydroxytoluen)
  2.     Sloučeniny thiazolinonu: methylchlorisothiazolinon, methylisothiazolinon
  3.     Formaldehydové uvolňovače: DMDM hydantoin a dyazolidynil urea
  4.     Sloučeniny založené na bázi ethanolaminu: MEA, DEA, TEA, EDTA
  5.     UV filtry: ethylhexyl a methoxycinnamát
  6.     Povrchově aktivní látky s lauretem, paretem, tridecetem
  7.     Parabeny
  8.     Limonen, geraniol, butylphenyl methylpropional
  9.     Linalool, citronellol, amylcinnamal
  10.     Vazelína: kopolymer, polyquaternium, propylenglykol, polysorbát

Databáze testovaných výrobků

Regenerační šampony (15 výrobků)
poslední aktualizace: 28.2.2019


Přihlásit