TEST: Umí sekačky sekat trávu?

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 23.7.2009   

Z devíti testovaných elektrických a akumulátorových sekaček na trávu pouze tři potěší majitele zahrad. Dva z testovaných modelů značky Bosch propadly ve zkouškách životnosti. Na malé travnaté plochy jsou vhodné ruční vřetenové sekačky, avšak i mezi nimi jsou velké rozdíly: ze čtyř testovaných si dobře počínaly pouze dvě.
Cena sekaček na trávu nenapoví, jak kvalitně si poradí s trávníkem. Mezi třemi nejlepšími, které odvedly dobrou práci jak na vysokém, tak na nižším suchém a vlhkém trávníku, se umístil i jeden z nejlevnějších testovaných modelů (4000 Kč). Nejdražšímu stroji – hybridnímu Wolf Garten Hybrid Power 37 (21 000 Kč) dělala velké problémy vysoká tráva, nižší suchou a vlhkou zvládl jen uspokojivě.

Elektrická sekačka Bosch Rotak 37 (5600 Kč) dokázala na rozdíl od akumulátorové Rotak 37 Li (11 500 Kč) lépe posekat trávu, oba modely ale propadly ve zkoušce životnosti. Při vibračním testu, který simuloval jízdy sekaček mimo jiné po kamenných pěšinkách, tahání po schodech, nárazy do zídek a obrubníků, prasklo upínací ústrojí zadní osy. Firma Bosch po seznámení s výsledky testu, přislíbila provést konstrukční změny. „Objektivní a nezávislé testy pomáhají nejenom spotřebitelům při výběru výrobků, ale i výrobcům, neboť je upozorňují na vady, kterými trpí jejich výrobky,“ uvádí Ida Rozová, šéfredaktorka časopisu TEST.

Ruční vřetenové sekačky se nejlépe uplatní na malých travnatých plochách, lze je použít i k vysekávání trávy kolem stromů a keřů. Aby se trávník dobře sekal, neměl by být vyšší víc jak pět centimetrů a měl by být suchý.

Při výběru akumulátorové sekačky hraje důležitou roli možnost a hlavně snadnost vyndání baterie, která by se v létě měla uchovávat na chladném místě. Předejte se tak snížení její kapacity. „Baterie testovaných aku sekaček byly vystaveny pěti cyklům teplotní zátěže, která se pohybovala od -5 do +40 °C. Měřením se prokázalo snížení jejich kapacity až o 17 procent,“ dodává Ida Rozová. Výhodou je i možnost nabíjení, resp. dobíjení baterie mimo sekačku.

Test 13 sekaček na trávu vychází v červencovém vydání časopisu TEST.

Kromě testu sekaček vychází v červencovém vydání časopisu testy navigací, MP3 a multimediálních přehrávačů a srovnání nabídky důchodového připojištění.

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2007 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 7302 výrobcích, varovalo před 471 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 467 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je členem mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT).


Přihlásit