Test letních pneumatik 2019

Publikováno v časopise 3/2019

Období přezouvání na letní pneumatiky už je opět za dveřmi. Přišel proto správný čas na test obutí pro letní sezonu. Tentokrát jsme zkouškám jízdních vlastností, opotřebení, vlivu na spotřebu nebo na hlučnost podrobili pneu o rozměrech 185/65 R15 a vůbec poprvé také dodávkové 215/65 R16C. U populárních patnáctek byly výsledky bez negativních překvapení. Zato z dodávkových gum testujícím vstávaly vlasy hrůzou.

Vyrobit kvalitní pneumatiku je věda. Na chování obutí má vliv celá řada faktorů, třeba teplota vzduchu, srážky nebo typ povrchu vozovky. Zatímco v takové formuli 1 to má oficiální dodavatel Pirelli jednoduché – na každou velkou cenu přiveze několik z celkem devíti různých směsí – na běžných komunikacích musíme volit pneu, které zprostředkují pohodlnou jízdu za všech podmínek, se kterými se můžeme od dubna do listopadu na silnici setkat.

Výrobci tak musí vyrobit pneumatiku, která má dobrou přilnavost a zároveň dokáže díky správně řešenému vzorku optimálně odvádět vodu. Zároveň musí namíchat dostatečně tvrdou směs, aby se pneumatika rychle nesjížděla. Tvrdost gumy by však zároveň neměla negativně ovlivňovat již zmiňovanou přilnavost.

Letní pneumatiky každoročně testujeme ve dvou velikostních kategoriích. Letošní výběr se tomu trochu vymyká. Pneu o rozměrech 185/65 R15 nepřekvapí, jde o široce rozšířenou velikost, kterou obouvají populární menší a střední automobily, jako jsou Volkswagen Polo, Hyundai i20 a i30 nebo třeba Renault Clio. Druhá prověřená kategorie představuje v testech pneu novinku. Gumy s označením 215/65 R16C jsou totiž určeny primárně pro dodávky a příbuzné typy vozů. Sednou na auta typu Ford Transit nebo Volkswagen Transporter. Splnili jsme tak přání mnoha z vás, kteří jste v testu chtěli vidět pneumatiky určené pro užitkové vozy.

Výsledky v některých dílčích zkouškách mohou poukazovat na bezpečnostní nedostatky, a proto špatné známky ve všech jízdních testech limitovaly celkové hodnocení. Pokud souhrnné hodnocení za jízdu na mokru či suchu bylo uspokojivé nebo horší, nemohla být lepší ani celková známka.


pneu 185/65 R15 (porovnat)

pneu 215/65 R16C pro užitkové vozy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Letní pneumatiky (152 výrobků)
poslední aktualizace: 21.2.2022


Přihlásit