V testech spolehlivosti vedou malé vozy. Luxusní auta a SUV pohořela

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 18.2.2019   

Spotřebitelský průzkum ve Velké Británii ukázal, že malé městské automobily dělají svým majitelům větší radost a méně problémů než vozy pětkrát dražší.

Téměř třetina majitelů luxusních vozidel mladších tří let musela řešit závadu, což je skoro dvakrát více než u levnějších malých vozů. V tomto ohledu tak jde o nejproblematičtější segment napříč všemi třídami vozů. Podobná situace nastala v případě SUV. Jejich opravy jsou časově náročné a cenově se pohybují hned za luxusními automobily.

Bylo by jednoduché usoudit, že důvodem je složitější a sofistikovanější systém a nadstandardní vybavení. Mezi nejčastější trable majitelů však patří problémy s univerzálními součástmi, jako je audio, kliky a zamykání, zabudovaná satelitní navigace, elektrické ovládání oken nebo výfukový systém. U SUV zlobí také senzory tlaku v pneumatikách.

Podle průzkumu utrácí majitelé městských aut za opravy pětkrát méně. Jen 17 % jich řešilo poruchu u vozů do tří let od zprovoznění – to je nejnižší průměr v průzkumu a zhruba polovina oproti luxusní třídě. V servisu pak strávilo městské auto v průměru nejméně – maximálně den a půl.

V online průzkumu spotřebitelské organizace Which? bylo osloveno 43 027 majitelů, kteří měli dohromady 51 172 aut.

Přihlásit