TEST: Raději přenosnou navigaci, nebo v mobilu?

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 15.7.2009   

Mobilní telefony vybavené navigačním softwarem jsou jen nouzovou variantou oproti jednoúčelovým navigacím do automobilu. Časopis TEST vyzkoušel 38 klasických navigací a 9 mobilních telefonů s navigací. Některé z testovaných navigací nesplňují požadavky pro bezpečné ovládání při řízení auta. 
Hlavním testovaným kritériem byla schopnost navigovat, tedy zaměření GPS satelitů, výpočet trasy a správné hlasové a obrazové pokyny. Právě v rychlosti se jednotlivé přístroje velmi liší. Jak startovací čas, tak doba nutná pro výpočet trasy jsou u některých navigací příliš dlouhé. Mobilní telefony s navigací jsou přitom ještě pomalejší.

Samotnou koupí navigace ovšem výdaje nekončí. Je třeba pravidelně aktualizovat mapové podklady, přičemž za každou aktualizaci se platí navíc. Někteří prodejci nabízí i balíčky map s několika aktualizacemi zdarma. Při nákupu je také třeba sledovat, jaké mapové podklady navigace obsahuje. „Některé navigace se prodávají se sadami map pro střední a východní Evropu, pro cesty do západní Evropy jsou často jen těžko využitelné,“ uvádí Václav Beneš, redaktor časopisu TEST.

Novinkou, která usnadní navigaci v místech nepokrytých GPS signálem (například tunely či podzemní parkoviště), je takzvaný gyrometr. Zaznamenává údaje o rychlosti a směru vozidla a při ztrátě signálu se navigace hned neztratí. Tímto zařízením byly vybaveny dva testované přístroje značky Tom Tom.

Mobilní telefony s navigačním softwarem fungují na dvou různých principech. Buď se jedná o takzvané onboard systémy - disponují kompletními mapovými podklady jako klasické navigace, nebo o systémy offboard - k navigaci používají připojení ke vzdálenému serveru, který vypočítá trasu a údaje pošle zpět. Za přístup k mapovému serveru je ovšem třeba platit. Mapy offboard systémů na druhou stranu nepotřebují aktualizace.

Nevýhodami navigací v mobilních telefonech jsou kromě velikosti displeje, který v autě nemusí být dobře čitelný, i jejich nízká hlasitost a horší ovládání. Zejména přístroje s klasickou telefonní klávesnicí jsou oproti telefonům s dotykovým displejem v nevýhodě. „Navigace v mobilu fungují, ale jako plnohodnotná náhrada navigací do automobilu se nehodí,“ shrnuje výsledky testu Beneš. 

Test 38 navigací do automobilu a 9 mobilních telefonů s navigačním softwarem vychází v červencovém vydání časopisu TEST. 

Kromě testu navigací vychází v červencovém vydání časopisu testy sekaček na trávu, MP3 a multimediálních přehrávačů a srovnání nabídky důchodového připojištění.

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2007 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 7302 výrobcích, varovalo před 471 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 467 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je členem mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT).

Přihlásit